Nedostatek vitamínů může způsobit křeče, akné, otoky i padání vlasů

Dnes už se skoro veškeré vitamíny dají koupit v nejrůznějších tobolkách bez větších problémů téměř všude. Přesto lidem nedostatek vitamínů hrozí. Jak je to možné, když je nabídka tak velká?Často je totiž problém se vstřebatelností těchto preparátů a je dost možné, že řadu přijatých vitamínů prostě jen vyloučíte. Ideální je samozřejmě získávat vitamíny přímo z potravin. A toho docílíte pouze tak, že budete jíst pestře a vyváženě. Dnes se podíváme na některé příznaky nedostatku vitamínů, které by vás měly přimět k akci.

Vypadávání vlasů

Příčinou tohoto problému může být nedostatek vitaminu B7 nebo biotinu. To se může stát, pokud konzumujete příliš mnoho syrových vajec. Pro doplnění vitaminu B7 jezte mandle, sóju, brambory, dýňové pyré nebo i banány.

Křeče

K tomu nejpravděpodobněji dojde při nedostatku vápníku, ale může to také způsobit nízké hladiny hořčíku a draslíku. Často se tyto problémy objeví po velkému a namáhavému cvičení, kdy tělo ztratí mnoho minerálů. Jezte ořechy, mandle, lískové ořechy, dýňová semínka, banány a jablka.

Akné

Potřebujete jednoznačně více vitamínu B, ale často se může jednat i o hormonální nerovnováhu. Abyste tomu zabránili, jezte více hub, brambor, tvarohu, vařená vejce, špenát a květák.

Necitlivé končetiny

Hlavním problémem je nedostatek vitamínů B6, B12 a B9 (kyselina listová), což způsobuje, že krev nedokáže dodávat dostatek kyslíku do buněk. Následkem toho je jejich necitlivost. Vitamíny doplníte tak, že si dopřejte fazole, citrusové plody, mořské plody nebo kuřecí maso.

Otoky

To obvykle ukazuje na nedostatek vitamínů A a D, ale může jít také o nedostatek zdravých mastných kyselin v těle. Pokuste se snížit příjem trans-tuků tím, že budete jíst více lososů, ořechů a mrkve bohaté na vitamín A. Krokem vedle určitě není ani konzumace červené papriky.


Řekněte ostatním, co si myslíte