Nejčastější mýty o akné a růžovce komplikují jejich léčbu. Vyvarujte se zbytečným chybám

Fotografie: Shutterstock

Pokožka je sice v pubertálním věku jedním z největších nepřátel, ale opak je pravdou. Kůže je důležitým orgánem, který je také největším a nejtěžším v lidském těle. Z tohoto důvodu je zřejmé, že stejně jako ostatní orgány může trpět některými neduhy a potřebuje přiměřenou péči.

Tím nejčastějším soužením s pokožkou bývá akné. Co byste měli o akné vědět a jaké jsou nejčastější mýty o tomto onemocnění? Jak si jej neplést s růžovkou, která bývá často za akné zaměňována?

Akné je problémem náctiletých dívek

Akné coby problém mladistvým dívek? To pro akné neplatí, bohužel akné je natolik demokratické, že postihuje stejně ženy a muže, dokonce nezáleží ani na věku či povolání. V různých fázích života postihuje až 80 % populace.

Fotografie: Pixabay

Zatímco juvenilní akné je doménou náctiletých ve věku 12 až 17 let, v pozdějším věku nastupuje akné po 25. roku a může trvat až do seniorského věku. Naproti tomu růžovkou trpí více ženy ve věku od 30 do 50 let a může mít různá stádia, některá dokonce se zánětlivými pupínky a boláky.

Akné postihuje špinavou kůži

Jeden z nejhorších mýtů, který koluje ohledně akné. Tím spíše je nepříjemné toto slýchat pro nemocné, protože ve skutečnosti má toto onemocnění multifaktoriální příčiny. Jednou z hlavních příčin jsou hormonální poruchy, které způsobují nadměrnou sekreci mazových žláz. Na vině je také bakterie Propionibacterium acnes, která způsobuje kožní zánět.

Neméně důležitým faktorem pro vznik akné jsou genetické predispozice. U růžovky naopak nejsou známé příčiny zcela. Odborníci se shodují, že záleží na genetice, fungování imunitního systému, ale příčinou může být také nezdravá strava.

Akné je estetický problém

Mýtus o tom, že akné je problém estetiky, je zcela falešný. Akné je chronické kožní onemocnění, které doprovází nekontrolovatelné záněty a množství relapsů. Vyskytuje se nejčastěji na obličeji, trupu a v oblasti hrudníku. V případě zhoršení stavu je nutná návštěva dermatologa, ne drogerie či kosmetického salonu.

Také u růžovky je nutná konzultace u odborníka, a ne léčba pomocí Dr. Google s radami z webu z celého světa. Nejčastěji bývá postižený růžovkou obličej, k zarudnutí dochází kolem čela, tváří nebo brady a následném vzniku pupínků. V případě akné i růžovky usnadní včasná diagnostika léčbu a hojení.

Fotografie: Pixabay

Akné s věkem odezní

Nepočítejte s tím, že s věkem akné odezní, pupínky i černé tečky zmizí. Akné je závažné dermatologické onemocnění, jehož léčba bývá dlouhodobá a vyžaduje trpělivost. Kromě toho vyžaduje také pravidelnou každodenní péči o pleť, která je s tím spojená.

V horších případech je nutné nasadit antibiotickou léčbu pro potlačení zánětu, případně dermatolog předepíše jiné lokální léky na akné. Obdobně je nutné přistupovat k růžovce. Obě onemocnění jsou chronického rázu a rozhodně se nevyplatí vyčkávat až projevy odezní samy.

Pupínky? Vymáčknout!

Sice dermatologové po celá desetiletí radí to samé, nicméně především mladé dívky si nevzhledné pupínky snaží vymáčknout či odrhnout. Někdy k tomu přistupují také nesprávně vyškolené kosmetičky. Vhodnější je se akné vůbec nedotýkat a rozhodně nemačkat.

Pouhý dotek může infikovat ránu dalšími bakteriemi z rukou, navíc může dojít ke vzniku trvalých a obtížně odstranitelných jizviček. Obdobně u růžovky může dojít pouze ke zhoršení stavu a rozsáhlému poškození pokožky, což bude vyžadovat ještě delší následnou léčbu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]