Účinné prostředky k boji proti bolestivým pupínkům v oblasti hýždí.

Fotografie: Freepik

Akné se může objevit na pokožce celého těla, pupínky se nevyhýbají ani hýždím. Právě na zadku jsou obzvláště nepříjemné, často bolestivé a pokožka zůstává dlouho podrážděná. Vlivem zánětu může dojít k výskytu většího množství pupínků nebo vzniknout podnícené boule větší velikosti. Zjistěte, jak se jich zbavit jednoduše, rychle jednou provždy.

Beďary na hýždích

Proč se objevují lidově řečené beďary na hýždích a dolní části zad? Nejčastější příčinou vzniku akné jsou ucpané póry vlivem mastnoty, nečistot nebo odumřelých kožních buněk. Akné může být také reakcí na holení a voskování nohou nebo při použití nevhodných kosmetických krémů. Ke zvýšenému výskytu akné dochází taktéž při hormonální nerovnováze, v době puberty nebo těhotenství, kdy vlivem hormonů dochází k maštění kůže a ucpávání kožních buněk. Jak se těchto nevzhledných a nepříjemných pupínků zbavit pomocí přírodních prostředků?

Jogurt a kurkuma

S pomocí kyseliny mléčné lze léčit akné, odstranit odumřelé částečky kůže a udržet přirozenou pH pokožky, navíc má chladivý efekt. Kurkuma má antiseptické a antibakteriální účinky, takže je přirozeným spojencem v boji s akné. Postačí smíchat:

 • 1 polévkovou lžíci jogurtu,
 • lžičku kurkumy.

Vytvořenou hladkou pastou potřete postižená místa a nechte působit do vysušení, poté opláchněte teplou vodou a osušte. Pro odstranění akné je vhodné proceduru opakovat 3krát týdně.

Jogurt a citron

Citron má antibakteriální účinky, působí antisepticky.

Smíchejte:

 • 1 lžíci jogurtu,
 • ½ lžičky čerstvě vymačkané šťávy.

Omytou pokožku potřete vytvořenou směsí vatovým tamponkem a nechte zaschnout. Poté omyjte a osušte, opakujte 3krát týdně.

Jogurt a med

Použití medu je velmi efektivní pro jeho antibakteriální, antiseptické a antifungální účinky. Pokožku navíc dokáže příjemně hydratovat. Postačí promíchat:

 • 1 polévkovou lžíci jogurtu,
 • lžičku farmářského medu.

Směs nanášejte opatrně na akné a nechte masku vysušit. Poté opláchněte teplou vodou a osušte ručníkem.

Jogurt a ovesné vločky

Dalším skvělým pomocníkem v boji s akné jsou ovesné vločky. Připravte si:

 • 1 polévkovou lžíci jogurtu,
 • lžičku ovesných vloček.

Smíchejte obě složky v misce a masku naneste na postižené místo, nechte zaschnout a působit. Poté omyjte teplou vodou a důkladně osušte.

Česnek

Starý známý česnek má antibakteriální a antifungální vlastnosti, výborně zatočí s pupínky. Připravte si:

 • 4-5 stroužků česneku.

Oloupaný česnek rozmělněte na hladkou pastu a aplikujte na pupínky. Po 30 minutách opláchněte teplou vodou, v případě potřeby opakujte několikrát týdně do vymizení a vyhlazení kůže.

Jedlá soda

Skvělý pomocník v kuchyni i domácnosti zatočí také s akné.

Směs vytvořte z:

 • 1 polévkové lžíce jedlé sody,
 • 1 polévkové lžíce vody.

Vzniklou pastou potřete akné a nechte působit 15 minut, poté omyjte a osušte.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]