Konkrétní místo výskytu akné na obličeji odhaluje příčinu jeho vzniku. Problém je tak možné včas začít řešit

Fotografie: Depositphotos

Zanícené pupínky dokážou člověka pěkně potrápit. Řešení problému však vždy spočívá v nalezení příčiny. Podle místa výskytu akné na obličeji můžete najít viníka.

Akné může mít mnoho příčin. Nemusí se jednat pouze o genetiku nebo špatně zvolenou kosmetiku. Na vině může být i váš chytrý telefon, který nese stopy E. coli a dalších bakterií. Přetrvávající akné na jedné straně vašeho obličeje má tendenci být způsobeno špinavými telefony, povlaky na polštáře a dalšími zvyky, jako je dotýkání se svého obličeje. Zkuste určit příčinu vzniku akné podle místa na vašem obličeji, kde se nejčastěji vyskytuje. Více prozradila lékařka Cynthia Cobb.

Akné kolem vlasové linie

V tomto případě je dobré blíže se podívat na vaši vlasovou hygienu a přípravky, které používáte. Akné kolem vlasové linie mohou mít na svědomí husté vlasové produkty, jež jsou často na bázi minerálních olejů. Tato složka brání úniku přirozeného mazu nebo kožního mazu ve vlasových folikulech. Takové zablokování může vytvářet nevzhledné pupínky.

S tím souvisí i akné vyskytující se přímo ve vlasech. Je dobré nepoužívat produkty, které ucpávají póry. Vyzkoušejte raději čisticí šampóny. Pokud si po umytí hlavy zároveň vyčistíte i obličej, rozhodně tím nic nezkazíte. Zajistíte tak, že se vlasové přípravky nebudou nadále objevovat na vašem čele nebo tvářích.

Akné na tvářích

Nemusí to být jen o špatné hygieně nebo nevhodné kosmetice. Pravděpodobně máte na svém telefonu stopy E. coli a dalších bakterií. Kdykoli přiložíte telefon k obličeji, šíříte tím bakterie na pokožce, což může způsobit další akné. Na vině může být i povlak na polštáře nebo zvyk často si sahat na obličej holýma rukama, které patří mezi jedny z největších přenašečů bakterií.

Fotografie: Depositphotos

Akné kolem čelistí

Akné na bradě a čelisti je často způsobeno kolísáním hormonů, což znamená narušení vašeho endokrinního systému. Je to obvykle důsledek přebytku androgenů, které nadměrně stimulují mazové žlázy a ucpávají póry. Hormony se mohou zvýšit během menstruačního cyklu nebo při změně antikoncepce či na začátku jejího užívání. Hormonální nerovnováha může souviset i se stravou.

Akné na čele a nose

Pokud vás trápí v oblasti T-zóny zanícené pupínky, na vině je nejspíše mastnota a stres. Vysoký stres nemá vliv na produkci kožního mazu, ale může způsobit, že akné bude závažnější. Zkuste se vyhýbat stresovým situacím, popřípadě se věnovat činnostem, které hladinu stresu snižují, například meditaci nebo józe.

Zdroj: Healthline