Návyky, které zvyšují hladinu cukru v krvi a tím i riziko vzniku nebezpečné cukrovky

Seznamte se s celou řadou návyků, které ohrožují vaše zdraví. Způsobují totiž zvyšování hladiny cukru v krvi. Jde o plíživý problém, který se časem bude zvětšovat. Vysoký cukr trápí málokterého dospělého či dítě, ale jak budou léta přibývat, stane se vysoký cukr nebezpečnou záležitostí. Udělejte tedy pro sebe a své zdraví ten správný krok a zbavte se nezdravého chování ještě dnes.

Vynechávání snídaně a nezdravá jídla

Pro lidi trpící nadváhou je pravidelná snídaně opravdu důležitou položkou dne. Jinak dojde po obědě k radikálnímu zvýšení cukru v krvi, a to není dobré znamení. Navíc vynechávání snídaně zvyšuje riziko vzniku cukrovky o 21 %, tedy téměř o jednu čtvrtinu. Dopřejte si snídani, která je bohatá na

  • proteiny
  • nenasycené tuky

Takový start do nového dne vám pomůže stabilizovat hladinu cukru během celého dne. Proto je důležité snídat každý den. Mezi nezdravá jídla patří například potraviny s umělými sladidly. Pokud jsou potraviny (a nápoje) tohoto typu běžnou položkou na vašem nákupním seznamu, tak věřte, že děláte svému zdraví medvědí službu. Nejnovější studie dokonce prokázaly, že hladina cukru v krvi raketově stoupá poté, co požijete jídlo či pití s názvem „zero“ či „bez kalorií“.

Příliš mnoho kávy a kofeinu

Pravidelné pití kávy v dlouhodobém horizontu snižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu. Odborníci ale odhalili že ti, kteří již trpí na problémy s hladinou cukru by měli kávu úplně přestat pít. Kofein totiž může být jednou z látek, která hladinu cukru zvyšuje.

Fotografie: Pixabay

Máte rádi černou kávu bez smetany, mléka či cukru? Pak pro vás máme špatnou zprávu. Tento typ kávy je snad nejhorší, jelikož zvyšuje hladinu glukózy. Dejte si místo tohoto nápoje raději heřmánkový čaj a vaše srdce vám poděkuje.

Časté nemoci a nedostatek spánku

Být nemocný jen stěží můžeme nazvat nějakým zvykem či návykem. Přesto bychom tuto položku neradi vynechali. Respirační onemocnění, nachlazení, chřipky či infekce močových cest – všechny tyto poměrně běžné nemoci mohou zvyšovat hladinu cukru. To proto, že nemoc způsobuje vašemu tělu stres, to začne produkovat jisté stresové hormony a ty mají nepříznivý vliv na inzulin a jeho funkci.

Výsledkem bude to, že vám opravdu rychle stoupne hladina cukru v krvi. Proto byste měli během těchto onemocnění dodržovat speciální stravovací režim, především pokud už problémy s cukrem máte. Jezte více zeleniny, přestaňte jíst sacharidy a hodně pijte.

Fotografie: Pixabay

Pokud se lékař obává o váš cukr, můžete udělat ještě jednu věc, kterou vám na recept do lékárny určitě nenapíše. Zkuste spát tak dlouho, jak jen je to možné. Vědecké studie potvrdily, že dostatek spánku zvyšuje funkci inzulinu o 20 %. Nedostatek spánku způsobuje stres a ten je jedním z klíčových faktorů pro vznik vysoké hladiny cukru.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]