Proč jíst dýňová semínka – 8 pádných důvodů

Nejspíš neexistuje člověk, který by neznal a nezkusil někdy dýňová semínka. Jsou snadno k dostání a podobně, jako další jedlá semena obsahují koktejl léčivých a výživných látek. Již pouhý šálek dýňových semínek obsahuje 44% denní dávky zinku, který je pro lidský organismus nezbytný. Dále to je 42% hořčíku, 22% mědi, 17%železa, stejné množství draslíku a 16% manganu.

Jsou bohatým zdrojem základních omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin, bohaté na vitaminy skupiny B a vitamín E. V dnešním článku přinášíme pouze stručný seznam toho, proč dýňová semínka zařadit do svého jídelníčku.

Proč zařadit semínka do jídelníčku?

…Infekce močových cest

Při opakujících se potížích stoupá riziko poškození močového měchýře a ledvin. Dýňová semínka jsou záchranou pro ty, kteří trpí na časté záněty. Tady se ještě vyplatí zmínit i brusinky. Semínka s brusinkami mohou být nejen zdravou svačinkou, ale i prevencí, proti tomuto onemocnění.

…Muži a prostata

Dýňová semínka jsou známá především, pro svůj vynikající účinek na činnost prostaty. Olej ze semínek je bohatý na cenné fytosteroly. Doporučuje se hlavně u mužů kolem 50 let.

…Ženy v přechodu

Semínka pomáhají snížit krevní tlak, podporují zvýšení dobrého HDL cholesterolu, minimalizují návaly, mírní bolest hlavy i kloubů.

…Srdce a cévy

Směs dýňových a lněných semínek má blahodárný vliv na srdce, cévy, ale i játra.

…Artritida

Nepříjemné, zánětlivé a bolestivé onemocnění kloubů. Je prokázáno, že olej z dýňových semínek zmírňuje příznaky artritidy.

…Posílení imunity

Zinek obsažený v semenech brání infekcím, pomáhá léčit, příznivě působí na pokožku, zamezuje vypadávání vlasů, posiluje nehty, podporuje hojení ran i popálenin.

…Předmenstruační syndrom

Opět bude řeč i zinku, který podporuje pravidelnou menstruaci u žen. Pojídání dýňových semínek mírní i návaly, bolesti a jiné obtíže spojené s PMS.

…Nespavost

Semínka obsahují vysoké množství aminokyseliny tryptofan, která je přeměňována večer na melatonin – hormon spánku.

Fotografie publikována se svolením Mister GC Photography/FreeDigitalPhotos.net