Obyčejný bobkový list jako základ unikátní aromaterapie

Bobkový list je velmi aromatické koření, které se primárně používá při vaření. Avšak má i jiné využití. Například v aromaterapii. Bobkový list se sklízí z vavřínu a ve společnosti je oblíbený již po celá tisíciletí. Při duchovních rituálech tohle voňavé koření používali i domorodci v Severní Americe. Z vavřínových listů se v starověkém Řecku a Římu pletly rovněž věnce, které byly symbolem vítězství a ušlechtilosti.

Jaké účinky má bobkový list při aromaterapii?

Pokud se rozhodnete pro provonění bytu pomocí bobkového listu, obstarejte si k těmto účelům nejlépe kovovou misku či hrnek a v tom koření zapalte. Místnost nezapomeňte pravidelně odvětrávat a bobkový list na závěr uhasit. A na co aroma vavřínových listů pomáhá?

  • uvolňuje mysl a svaly
  • čistí okolní prostor od negativních energií
  • zmírňuje stres a zvyšuje bdělost
  • zostřuje pozornost a zlepšuje obecně náladu

Jaké další využití má bobkový list?

Kromě aromaterapie má bobkový list využití i v dalších oblastech našeho života. Když jej budete pravidelně používat k ochucení svých pokrmů, posílíte svůj kardiovaskulární aparát. Také podpoříte snížení špatného (LDL) cholesterolu v krvi. V případě, že budete nachlazení, inhalace výluhu z bobkového listu zabere na ucpané dutiny. Vavřín je tak skvělý jako podpůrná léčba pro astmatiky, nebo alergiky.

Fotografie: Pixabay

Bobkový list rovněž vyniká protizánětlivými a analgetickými účinky, proto jej mohou užívat ve formě esenciálních olejů i lidé s artritidami, nebo celkově bolestmi kloubů. Postačí trochu oleje vetřít na bolestivá místa na těle. Ve formě jemného prášku je možné bobkový list užívat i jako podpůrnou léčbu při močových infekcích.

Sníží hladinu cukru v krvi, odstraní lupy a zaktivuje dobré trávení

Jistá studie v provedená v Pákistánu prokázala, že konzumace tří gramů bobkového listu denně dokáže účinně snížit hladinu krevního cukru. V případě, že máte obtíže s lupy, nemusíte utrácet za drahé produkty. Velice obstojně pomůže i jemný prášek z bobkového listu a jojobový olej. Tuto směs vmasírujte do pokožky na hlavě a nechte působit pod ručníkem až hodinu. Pak jen smyjte a máte po starostech. A ti, co mají špatné trávení, jej mohou podpořit a nastartovat odvarem z bobkových listů, který je vhodné popíjet po jídle. Kromě toho zrychlíte i své spalování.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]