Nakopněte oslabenou imunitu pomocí jablka a kurkumy. Skvělá kombinace v době zimních nemocí, kterou skoro nikdo nezná

Fotografie: Depositphotos

Doplňte léčbu chřipky nebo nachlazení o teplý jablečný čaj s kurkumou. Obě složky mají na lidské zdraví blahodárné účinky. Brzy vás postaví opět na nohy.

Ať už jdete k obvodnímu lékaři s chřipkou, nachlazením nebo angínou, vyšetří vás a předepíše potřebné léky, které mohou být různé na základě diagnózy. Jednu věc má však každá léčba společnou – pití teplého čaje. Čaje složené z ovoce a léčivých rostlin jsou vynikající pro péči o zdraví a rychlejší zotavení, potvrzuje lékařka Sabrina Felson.

Proč zrovna jablko

Jablko je ovoce, které přispívá ke zdraví člověka, pomáhá udržovat optimální stav těla a odráží různé nemoci. Dužina i slupka jsou bohaté na vitamín C, B komplex, vápník, fosfor, draslík a antioxidanty. Jablko je však mnohem prospěšnější. Posiluje obranyschopnost organismu vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C. Pomáhá předcházet virům, jako je například chřipka nebo nachlazení. Také snižuje cholesterol, za což může pektin, látka, která pomáhá proti špatnému cholesterolu bojovat.

Fotografie: Freepik

Jablko je rovněž skvělým nástrojem, jak udržet cukrovku daleko od těla, protože reguluje hladinu cukru v krvi. Eliminuje kovy, jako je rtuť a olovo, a pomáhá normalizovat úroveň glukózy. Navíc prospívá srdci, protože rozpustná vláknina a polyfenoly s antioxidačními účinky přítomné v ovoci pomáhají snižovat krevní tlak.

Výhody kurkumy pro naše zdraví

Kurkuma je bohatým zdrojem vlákniny, bílkovin, niacinu, vitamínů C, E a K, sodíku, draslíku, vápníku, mědi, železa, hořčíku a zinku. Všechny tyto látky nabízejí našemu tělu notnou dávku zdraví. Kurkuma nám pomáhá při trávení potravy, zmírňuje pocit nafouklého břicha a je užitečným lékem při průjmu způsobenému zánětem trávicího traktu.

Fotografie: Freepik

Stejně jako jablko brání hromadění špatného cholesterolu (LDL), chrání zdraví srdce a předchází infarktu nebo mrtvici. Obnovuje také jaterní buňky a má na tento orgán ochranné účinky. Je podávána i v případě lehkých hepatitid a k léčbě cholecystitid nebo žlučových kamenů.

Recept na jablečný čaj s kurkumou

Vsaďte tedy na výhody jablečného čaje s kurkumou, abyste posílili imunitu a ochránili své tělo před různými zdravotními neduhy. Připravte si následující suroviny.

  • ½ PL mleté kurkumy,
  • 1 jablko,
  • 350 ml vody.

Jablko pečlivě omyjte v mýdlové vodě a opláchněte je. Nakrájejte je na menší kousky. V žádném případě je neloupejte, ve slupce je nejvíce vitamínů a minerálů. Vložte je na pánev, zasypte kurkumou a zalijte vodou. Pánev přikryjte a nechte obsah asi 10 minut vařit. Jakmile uplyne potřebná doba, přendejte vše do nádoby, kde všechny složky rozmixujete tyčovým mixérem na hladkou směs. Nyní směs sceďte a ihned vypijte – nejlépe před spaním. Pokud je na vás čaj málo sladký, použijte med.

Zdroj: WebMD, Healthline