Kurkuma: Přírodní léčivo, které podporuje imunitu a bojuje proti zánětům v těle

Fotografie: Depositphotos

Kurkuma patří mezi nejúčinnější přírodní léčiva vůbec. Abyste z ní však mohli těžit veškeré zdravotní přínosy, měli byste vědět, jak si ji správně připravit.

Kurkuma je velmi oblíbená rostlina, která pochází z jižní Asie a již mnoho let přitahuje pozornost vědců. To především díky svým jedinečným protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem, jež nabízí při pravidelné konzumaci. V ájurvédě se toto silné přírodní léčivo používá již po tisíce let k čištění krve, detoxikaci organismu, hojení ran, léčbě kožních problémů, revmatismu, dny, nachlazení a mnoha dalších onemocnění. Obzvláště účinná je pak její konzumace ve formě nápoje, říká lékařka Kathy W. Warwick.

Kurkuma a lidské zdraví

Pravidelná konzumace kurkumy navíc pomáhá snižovat riziko rakoviny, srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Než si ji však zakoupíte, měli byste vědět, jak si ji správně připravit. Naštěstí však existuje mnoho postupů, a to počínaje jejím přidáním do masových pokrmů až po pití léčivých nápojů – to je navíc skvělý způsob, jak se můžete cítit po celý den povzbuzení a plní energie. Níže se proto můžete podívat na 3 nejlepší nápoje na bázi kurkumy, které byste měli vyzkoušet.

Zlaté mléko

Navzdory svému jednoduchému složení přináší tento tradiční ájurvédský lék mnoho zdravotních přínosů. Zlaté mléko je však účinné zejména proti faryngitidě (zánětu sliznice hltanu), laryngitidě (zánětu hrdla) a vesměs všem dalším onemocněním hrdla. Skvěle pak také působí proti akutní angíně a chrapotu hlasu. Toto přírodní antiseptikum si můžete připravit pomocí níže uvedených ingrediencí:

  • 1/2 čajové lžičky kurkumy,
  • 1 šálek čerstvého mléka,
  • 1/4 šálku vody.

Abyste si připravili léčivý nápoj, nemusíte stát dlouhé hodiny u sporáku. Stačí všechny ingredience smíchat a přivést k varu. Poté je za stálého míchání vařte, dokud nezískáte směs o velikosti asi jednoho šálku. Jakmile budete mít hotovo, můžete si zlaté mléko vychutnat například při odpolední pauze. Nejlépe však chutná teplé.

Fotografie: Pixabay

Směs kurkumy a limetkové šťávy

Tato směs je dalším skvělým prostředkem proti mnoha nemocem, který si můžete připravit snadno a rychle u sebe v kuchyni. Limetková šťáva nápoji dodá čisticí účinek, díky čemuž také detoxikuje vaše tělo od nahromaděných toxinů a dalších nebezpečných sloučenin. Dále vám pak kombinace těchto ingrediencí přinese podobné účinky jako zlaté mléko. K přípravě budete potřebovat:

  • 1 šálek vroucí vody,
  • 1/4 čajové lžičky kurkumy,
  • 1 čajovou lžičku limetkové šťávy (nebo citronové),
  • 1 čajovou lžičku cukru.

Nejprve zalijte čtvrt lžičky kurkumy vroucí vodou a nechte prášek několik minut louhovat. Poté přidejte limetkovou šťávu, cukr a vše dobře promíchejte. Pro zvýšení prospěšnosti tohoto nápoje můžete přidat ještě sušený kořen zázvoru a nejlépe uděláte, když si ho vychutnáte v dopoledních hodinách.

Směs kurkumy, medu a mléka

Poslední nápoj je téměř totožný jako zlaté mléko. K jeho přípravě však budete potřebovat navíc med, který mu dodá silnější protizánětlivý a léčivý účinek. Celkově však konzumace této kombinace podpoří vaše celkové zdraví a zejména zdraví hrdla. Stačí získat následující ingredience:

  • 1 šálek teplého mléka,
  • 1/4 čajové lžičky kurkumy,
  • 1 čajovou lžičku medu.
sušená kurkuma
Fotografie: Pixabay

Příprava je opět jednoduchá. Kurkumu zalijte teplým mlékem, přikryjte šálek a nechte ho alespoň 5 minut odstát. Poté do něj přidejte med a můžete si nápoj vychutnat (nejlépe opět v dopoledních hodinách).

Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline