Na vysoký krevní tlak nebo zažívací potíže vyzkoušejte datle

Jíte pravidelně datle? Ne? Tak to je veliká škoda. Toto skvělé exotické ovoce má totiž na lidské tělo velmi blahodárné účinky. U nás jsou přitom tyto plody poměrně běžně dostupné, a proto není důvod, proč si je pravidelně nedopřát. Datle jsou ovocem, které roste na datlovníku pravém. Tento strom přitom na zemi rostl již před 50 miliony let a zejména v Asii tvoří datle naprosto klíčovou součást stravy.

Zdravé sladidlo

Datle obsahují cukru, mohou tedy být skvělou náhražkou cukru nebo jiných sladidel s tím, že kromě glukózy do těla dodávají i velké množství vitamínů a minerálů. Je to výtečný zdroj energie pro organismus, která ale musí být vhodně využívána.

Datle jsou kaloricky náročné a jejich konzumace je tedy vhodná zejména pro jedince, kteří mají velký energetický výdej. To však není ani zdaleka jejich jediným přínosem. Naopak, jsou považována za léčivou surovinu, která může mát velmi pozitivní vliv na řadu lidských neduhů.

Pomoc v boji proti řadě neduhů

Obsahují draslík, měď, vlákninu, vitamín B6, hořčík a mangan. Denně stačí sníst pouze tři kusy tohoto ovoce a dostaneme do svého organismu dostatek těchto látek. Díky těmto vitamínům a minerálům prokazatelně dochází ke zlepšení výkonu celého trávicího systému, což je velmi důležité pro fungování celého těla.

Protože obsahují hodně vlákniny, mohou významně snížit riziko rakoviny tlustého střeva a také působí jako přírodní lék na hemoroidy.

Hořčík, který datle obsahují, je velice užitečný pro snížení vysokého krevního tlaku. K tomu napomáhá i draslík, jelikož ten ovlivňuje i správné fungování srdce i regulaci krevního tlaku.

Podle některých studií snižuje konzumace datlí riziko mrtvice až o celých deset procent. Díky svému vyváženému obsahu živin také podporují koncentraci a jsou skvělým pokrmem například pro studenty nebo lidi, kteří musí při práci celý den intenzivně přemýšlet.

Jezte je i vy

Jak datle využít v kuchyni a zařadit je do svého každodenního jídelníčku? Datle mají příjemnou sladkou chuť, takže je snadno můžete využít jako pochoutku či dezert. Použít je můžete při přípravě RAW dezertů, protože pomáhají držet tvar těsta a dodávají pokrmu sladkost.

Vhodné jsou rovněž jako chutný doplněk kaší a použít je lze i do ovocných smoothies, kde fungují především jako zdravé sladidlo. Existuje spousta receptů, ve kterých lze datle snadno využít.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]