Helicobacter pylori: bakterie, která napadá sliznici žaludku a vyvolává nebezpečný zánět

Fotografie: Freepik

Slyšeli jste někdy o tom, že existuje bakterie Helicobacter pylori (H.pylori)? Možná se budete divit, ale jedná se o jednu z nejrozšířenějších infekcí, která v současnosti podle odhadů postihuje až 60 % dospělé populace. Teoreticky se tedy může týkat i vás. Usazuje se zejména v oblasti žaludku a dvanáctníku. Zde vyvolává záněty, podporuje vznik žaludečních vředů a způsobuje další komplikace.

I když se tato nákaza nevyhýbá ani dětem, přeci jen je vyšší pravděpodobnost nákazy u lidí starších 40 let. Bohužel je také prokázáno, že právě tato bakterie zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny žaludku – už jen kvůli tomu, bychom ji měli brát dost vážně a ujistit se, že za našimi potížemi nestojím právě ona.

Je to i váš problém?

Jak tedy poznat, že je to právě tato bakterie, která se usídlila ve vašem žaludku a chce vám dělat potíže? Přesnou diagnózu vždy může stanovit jen lékař, ale podle řady příznaků se dá na přítomnost H.pylori usuzovat. Příznaky jsou zpočátku poměrně nepatrné a lidé si je často zaměňují s běžnými trávicími problémy. Časem však potíže nabývají na síle. V prvních fázích se bakterie projevuje především takto:

  • Zvýšená chuť k jídlu
  • Tlak nebo bolest v horní části žaludku
  • Plynatost
  • Zápach z úst
  • Potíže s trávením

Jestliže není H.pylori odhalena a léčena, postupem času se potíže zhoršují. Přichází infekce, které se již nedají přehlédnout, a člověk většinou míří k lékaři. V ideálním případě je ale dobré kontaktovat odborníka ještě předtím, než se potíže zhorší, protože v raných fázích je bakterie snadněji léčitelná. Mezi další příznaky patří:

  • bolesti žaludku
  • říhání
  • reflux
  • hořká pachuť v ústech

Jak se můžete nakazit?

Přenos bakterie probíhá nejčastěji z člověka na člověka, případně ze zvířete na člověka. Je možné se nakazit kontaktem s ústy nakaženého, ale bakterie se přenáší i skrze výkaly. Klíčové je tedy řádné mytí rukou po toaletě, které může riziko přenosu eliminovat.

Jak probíhá diagnostika?

Jestliže přijdete do ordinace lékaře s podezřením na infekci H.pylori, lékař vám pravděpodobně provede jeden z následujících testů. Běžně se používá například

gastroskopický test, dechový test nebo test ze stolice, který je dokonce vhodný i na samostatné použití doma a můžete jej koupit v lékárně. U lékaře se však pravděpodobně potkáte s gastroskopickým testem, který je poměrně nepříjemný, ale zato velmi přesný. Jestliže laborant H.pylori objeví, pak je nutné zahájit léčbu.

Léčba

Postupy a metody léčby závisí především na stupni infekce. Čím více se bakterie rozšířila, a čím větší problémy nám způsobuje, tím intenzivněji je třeba postupovat. Většinou se k léčbě využívá více druhů antibiotik. Bohužel v posledních letech se stále častěji objevují případy, kdy léčba antibiotiky nezabírá, jelikož bakterie začínají být proti běžně dostupným léčivům rezistentní. I kvůli tomu se hledají šetrnější postupy a možnosti přírodní léčby.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]