Černá plíseň v domácností má na svědomí dýchací potíže a oslabení imunity. Projevuje se i zápachem

Fotografie: Depositphotos

Černá plíseň je nebezpečný problém, který se může nečekaně objevit i ve vaší domácnosti. Pokud ji rozpoznáte, raději se jí snažte zbavit co nejdříve.   

Černá plíseň nejčastěji roste ve vlhkých a temných podmínkách. Problémem je však skutečnost, že může být velmi škodlivá pro lidské zdraví, neboť uvolňuje mykotoxiny, které mohou vést k řadě problémů, a to zejména u lidí s alergiemi, respiračními onemocněními nebo oslabeným imunitním systémem. Jakmile si proto všimnete jejích typických známek ve své domácnosti, co nejdříve se ji pokuste odstranit, říká doktorka Debra Sullivan.

Jak poznat, že máte doma černou plíseň

Abyste rozpoznali, zda máte černou plíseň ve své domácnosti, stačí se zaměřit na její typické příznaky. Nejčastěji se jedná o:

  • Vzhled: Černá plíseň má typicky tmavou, černou nebo temně zelenou barvu a často připomíná skvrny nebo zabarvení na povrchu. Najdete ji především na vlhkých nebo zatížených materiálech.
  • Zápach: Pokud ve své domácnosti často cítíte zemitý zápach připomínající plíseň, pravděpodobně v místnosti došlo k jejímu rozvoji.
  • Vlhkost: Černá plíseň obvykle roste ve vlhkém prostředí. Pokud tedy máte doma problémy s vlhkostí, zejména co se týče spojení s vodními škodami nebo netěsnostmi, mohou to být vhodné podmínky pro její růst.
  • Zdravotní problémy: Pokud lidé ve vašem domě začnou mít dýchací potíže, příznaky alergie nebo podráždění pokožky, může se jednat o důsledek expozice plísním.

Co způsobuje černou plíseň

Pokud chcete minimalizovat riziko vzniku černé plísně ve své domácnosti, je důležité zaměřit se na to, co ji způsobuje:

  • Vlhkost: Hlavním faktorem pro růst černé plísně je přítomnost vlhkosti. Pozor si dejte především na zatékání nebo špatnou ventilaci, jež pro ni vytváří ideální podmínky.

Plíseň pod nehty nemá co dělat. Zlikviduje ji obyčejný česnek nebo ocet

plíseň na stěně
Fotografie: Freepik
  • Organický materiál: Černá plíseň se živí organickými materiály, jako jsou dřevo, papír nebo textilie. Pokud máte tyto materiály ve své domácnosti, existuje větší šance, že dojde k jejímu vzniku.
  • Stagnující vzduch: Nedostatek vzduchové cirkulace může vést k hromadění vlhkosti a podporovat růst plísní.
  • Nedostatečná izolace: V tomto případě může dojít ke kondenzaci vody na chladném povrchu, což následně vytváří vhodné podmínky pro růst plísní.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]