Vaječné skořápky prospějí nejen vaší zahradě, ale i vám samotným

Fotografie: Pixabay

Než se podíváme na to, jak vám pomohou skořápky, začněme samotným obsahem. Není to tak dlouho, co byla vejce poměrně zatracována, protože se myslelo, že jejich konzumace není zdravá a že jsou jedním z hlavních důvodů, proč mnohé lidi trápí vysoký cholesterol. Dnes už se naštěstí ví, že tomu tak není, a vejce se tak vrátila do našeho jídelníčku a konzumujeme je mnoha způsoby.

Dnes se ale zaměříme na část vejce, která byla až dosud poměrně přehlížena, na vaječnou skořápku. Možná jste slyšeli o tom, že skořápky se dají skvěle využít například při zahradničení, dodají rostlinám potřebné živiny a zároveň je ochrání před některými škůdci. Vaječné skořápky jsou ale velmi prospěšné také pro nás, naše zdraví a krásu.

Kdy a proč je vhodné konzumovat skořápky?

Vaječná skořápka je plná zdraví prospěšných látek, především nejrůznějších minerálů. Největší podíl na složení skořápky má uhličitan vápenatý. Kromě něj však vaječná skořápka obsahuje ještě dalších neuvěřitelných dvacet sedm minerálních látek, například fosfor, fluor, křemík, zinek, hořčík, železo, selen či měď.

Ukazuje se tak, že pravidelná konzumace vaječných skořápek má pozitivní vliv především na naše kosti a klouby, imunitní systém či trávicí soustavu. Ženy jistě ocení to, že skořápky přispívají k regeneraci kůže a zlepšují kvalitu vlasů a nehtů. V neposlední řadě konzumace vaječných skořápek snižuje hladinu cholesterolu.

Pokud vás zajímá, jak nejlépe skořápky do našeho jídelníčku začlenit, tak ve formě prášku, který si z nich jednoduše připravíme a můžeme ho přidávat do ostatních pokrmů či ho konzumovat i samostatně. Doporučená denní dávka by měla být asi půl čajové lžičky prášku z vaječných skořápek denně.

Skořápky a kosmetika

Vaječné skořápky naší pleti pomohou i zevně. Pokud vás trápí suchá kůže, zkuste na ni jednoduše přiložit kousek vaječné skořápky. Skořápky totiž obsahují také kyselinu hyaluronovou, která je známá svými zjemňujícími a hydratačními vlastnostmi.

Z vaječných skořápek a borůvek lze vytvořit skvělou pleťovou masku, která funguje jako peeling k odstranění odumřelých buněk. Stačí smíchat namleté skořápky s borůvkami, nanést na pokožku a po zaschnutí umýt teplou vodou.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]