Mimořádně důležité vitamíny a minerály pro ženy starší čtyřiceti let

Všichni víme, že vitamíny a minerály jsou velmi důležité pro správné fungování našeho organismu a že je nutné je našemu tělu dodávat, nejlépe ve formě pestrého jídelníčku. Během života ale přicházejí okamžiky, kdy tělo potřebuje zvláštní a zvýšený přísun některých vitamínů a minerálů, jde například nejen o dobu, kdy bojujeme s nejrůznějšími onemocněními, ale také o těhotenství či období menopauzy.

Dnes se blíže zaměříme právě na specifické požadavky ženského organismu z hlediska příjmu vitamínů a minerálů, které s obdobím klimakteria souvisejí.

Vitamín D

Vitamín D je obecně důležitý pro náš imunitní systém a jeho nedostatek může způsobit to, že jsme náchylnější k nejrůznějšímu nachlazení. Nedostatek tohoto vitamínu ve vyšším věku je ale spojen také se zvýšeným rizikem různých onemocnění, od rakoviny až po cukrovku.

V porovnání s jinými vitamíny má vitamín D tu výhodu, že ho kromě stravy můžeme snadno získat také z pobytu na sluníčku, stačí patnáct minut denně. Pokud jde o potraviny, vyplatí se do jídelníčku zařadit tučné ryby, jako je makrela, losos či tuňák, olivový olej či nejrůznější semínka.

Vitamín C

Vitamín C patří k nejdůležitějším vitamínům, je to velmi silný antioxidant, který má zásadní vliv na imunitu našeho organismu. Kromě imunity ale plní řadu dalších funkcí, omezuje oxidaci, snižuje pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění, předchází vzniku paradentózy, napomáhá ke správné tvorbě kolagenu a urychluje regeneraci při fyzické či psychické aktivitě. Naše tělo si vitamín C neumí vytvořit samo, a je tedy nezbytné přijímat ho z potravy nebo pomocí potravinových doplňků. Denní příjem vitamínu C u lidí nad 40 let by měl být 500–1000 mg. 

Vitamín E

Rovněž vitamín E patří mezi antioxidanty, které chrání naše buňky před volnými radikály, a zároveň pomáhá odbourávat škodliviny, ovlivňuje tvorbu červených krvinek, posiluje nervový systém a podílí se na obnově a růstu svalových tkání.

Vzhledem ke svým vlastnostem pomáhá bojovat proti fyzickému i mentálnímu stárnutí. Najdeme ho například v naklíčených semenech, olejích, sóje, máku a vysoké množství obsahují rovněž ořechy.

Vápník

S obdobím menopauzy je spojen poměrně výrazný pokles hladiny estrogenu, se kterým pak následně souvisí to, že tělo mnohem více vyplavuje vápník. To je samozřejmě velmi nebezpečné pro kosti, klouby i zuby. Ne nadarmo jsou ženy po menopauze ohroženy vznikem osteoporózy.

Kromě toho vápník podporuje také správnou činnost svalů, jeho nedostatek tak vede ke svalovým křečím, nespavosti nebo únavě. Z toho důvodu by tak ženy nad 40 let měly mnohem více dbát na zvýšený příjem vápníku a konzumovat rozmanité mléčné výroky a dále ryby, čočku, brokolici a ořechy.

Omega 3

Omega 3 mastné kyseliny, které se vyskytují například v rybách, ořechách, avokádu či olivách, jsou velmi důležité pro zdraví cév a srdce. Vzhledem k tomu, že pokles hormonů po menopauze představuje větší riziko pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a infarktu, je vhodné na to při sestavování jídelníčku myslet a zařadit do něj dostatek potravin bohatých na tyto kyseliny.

Fotografie: Pixabay

Úvodní Fotografie: Freepik