Nestyďte se za upouštění větrů. Není to vůbec špatný signál, ba naopak

Fotografie: Freepik

Znáte ten pocit, kdy se vám opravdu chce, ale nemůžete? Vypouštět větry je společensky naprosto nepřijatelné. Pravdou ale je, že jde o naprosto přirozený tělesný proces, který má dokonce příznivé účinky na naše zdraví. V dnešním článku jsme pro vás připravili malé shrnutí všeho, co jste o větrech nevěděli, nebo jste se báli zeptat.

Zdravý a správně fungující trávicí systém

Odborníci se shodují v tom, že vypouštění větrů několikrát denně ukazuje na to, že váš trávicí systém funguje tak, jak má. Co ale vlastně vypouštění větrů znamená? Proč vznikají? I na to máme odpověď. Možná budete překvapeni! Ačkoliv jde většinou o zcela přirozený proces, někdy příliš časté a nepříjemné větry mohou ukazovat na začínající problémy. Zjistěte, co a jak a ochraňte své zdraví.

Za prvé jsou časté větry indikátorem zdravé stravy. Jídelníček bohatý na luštěniny, zeleninu, ovoce, ořechy a semínka je nejen zdravý a žádoucí. Tato kombinace je totiž jasnou příčinou pro vznik větrů. Jídelníček tohoto typu je bohatý na vlákninu a zdravé sacharidy, které jsou potravou pro prospěšné bakterie, které sídlí v našem trávicím traktu. Plyny jsou vlastně vedlejším produktem fermentace, která vzniká během rozkládání a vstřebávání potravy ve střevech.

Fotografie: Pixabay

Zdravá střeva

Vypouštění větrů má příznivý vliv na střeva a snižuje riziko vzniku komplikací v budoucnosti. Pokud se rozhodnete plyny raději zadržovat, koledujete si o problémy. Můžete se kvůli tomu začít potýkat nejen s trávicími obtížemi a bolestí, ale navíc si zaděláváte i na nepříjemnou zácpu. A to vám potvrdí všichni odborníci.

Zápach a to, jak často větry vypouštíte, vypovídá hodně o vašich stravovacích návycích. Pokud je zápach nepříjemný, ukazuje to na to, že jíte příliš velké množství proteinu, cukru nebo nasycených tuků. Zároveň to může být důsledek konzumace alkoholu a umělých sladidel. Existují ale také některé zdravé potraviny, po kterých nebudete vonět po fialkách. Patří mezi ně vajíčka a brokolice.

Fotografie: Freepik

Dalším ukazatelem může být intolerance na určitý typ potravin. Ale pozor: plynatost se automaticky nerovná potravinová intolerance. Před tím, než navštívíte v této věci lékaře, stojí za to si o těchto věcech něco přečíst.

Pokud máte s vypouštěním větrů obtíže, způsobuje vám bolesti a zápach je opravdu nepříjemný, může se jednat o alergii nebo intoleranci na potraviny. Ne vždy tomu tak musí být. Někdy zkrátka jde jen o to, že jste náhle snědli určitý typ jídla, na který vaše tělo není zvyklé. Některé potraviny jsou v této věci nebezpečnější než jiné.

Existují typy jídel, na které si naše střeva obtížně zvykají. Myslíme tím například fazole nebo květák. Pokud po jejich konzumaci pozorujete nepříjemnosti, zkuste vydržet ještě pár dní. Pokud problémy neustoupí, vyhledejte lékařskou pomoc.