Zápal plic je poměrně snadno zaměnitelný s akutní bronchitidou. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Fotografie: Freepik

O jedné nemoci se v poslední době mluví velmi často v souvislosti s nemocí COVID-19. Je to zápal plic. To ale není jediná plicní choroba. Další závažnou plicní chorobou je bronchitida. Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak se léčí?

Obě tyto nemoci mají velmi podobné příznaky. Zjistěte, na co si dát pozor. Pokud odhalíte symptomy včas a vyhledáte lékařskou pomoc, tím větší je šance, že nemoc podchytíte v začátku.

Co je to bronchitida

Akutní bronchitida je zánětlivé onemocnění, které napadá plíce. Tato nemoc často vzniká při virových infekcích jako je docela obyčejná chřipka či nachlazení. Někdy se ale bronchitida objeví sama od sebe, nikoli vlivem patogenů. Tak jako tak to znamená, že vám antibiotika při její léčbě nepomohou.

Mezi příznaky patří silný neustupující kašel. Někteří pacienti vykašlávají hleny. Dále je to bolest v krku a na prsou, která se zhoršuje během kašle. Dušnost, nepravidelné dýchání, pocit chladu a bolest těla. Bronchitidu můžeme vyléčit během jednoho týdne. Avšak kašel, jako jakési residuum, zůstává. Někdy dokonce měsíce.

Pokud vám diagnostikovali bronchitidu a vaše symptomy se zhoršují či mění bez toho, aby se váš stav zlepšil, pak vás možná sužuje další infekce. Někdy se jí říká sekundární. V tomto případě byste měli zanechat léčby svépomocí a okamžitě vyhledat lékaře.

Co je to zápal plic

Tato nemoc, někdy nazývaná jako pneumonie, je mnohem zákeřnější než bronchitida. Jakmile jím onemocníme, budeme se cítit opravdu špatně. Obě nemoci způsobují bolestivý kašel, ale tato nemoc se projevuje trochu jinak.

Budete cítit žár na plicích – proto také „zápal“. Hruď bude bolest a budete vykašlávat hleny. Kašel je bolestivý. Přichází velmi často v dlouhých intervalech. Pacientům dochází dech a stěžují si na silné bolesti hlavy. To vše doprovází pocit chladu.

Symptomy pneumonie obvykle mívají velmi silné projevy. Některé z nich jsou závažné. Nepleťte si ale bakteriální pneumonii s komplikacemi koronavirové infekce. Vyvíjí se a projevují trochu jinak. I metody léčby se liší.

Zápal plic bakteriálního původu se léčí většinou antibiotiky. Další medikace mohou pomoci od symptomů. Vyžadují ale také lékařský předpis. Pokud vás trápí tato nemoc, zůstaňte doma a odpočívejte. Léčba trvá dlouhou dobu a tělo je zesláblé. Dejte si pozor. „Přechodit“ tuto nemoc může mít za následek smrt.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]