Nemoci, s nimiž můžete žít roky, aniž byste o nich věděli

Fotografie: Depositphotos

Existují nemoci, které je velmi obtížné diagnostikovat. Můžeme s nimi žít několik let, aniž by se na našem zdravotním stavu nějak projevily.

Nemoc je stav našeho těla, kdy něco není v pořádku. Poznáme ji podle jasných příznaků, kterými nám naše tělo dává najevo, že se s ním děje něco neobvyklého. Některé nemoci ale mohou mít velmi skryté projevy, nebo se nemusí projevovat vůbec. Mezi takové nemoci se velmi často řadí pohlavní choroby, paraziti, ale také rakovina. Připravili jsme si pro vás seznam těch nejčastějších, se kterými se můžeme setkat. 

Intolerance lepku, ale i chronické onemocnění

Častým onemocněním, které je dlouhou dobu bezpříznakové, je celiakie. Její klinické projevy jsou totiž velmi často atypické a k diagnostice onemocnění dochází náhodou. Vyskytuje se v méně závažné tiché formě nebo v akutní, latentní formě. Další nemocí, která je zjištěna náhodou, je cukrovka typu 2. Lidem, kteří mají k této nemoci predispozice, je proto doporučeno pravidelné testování hladiny glukózy v krvi. 

Fotografie: Pexels

Mezi chronická onemocnění, která se s námi dlouhou dobu táhnou bez zjevných příznaků, se řadí onemocnění jater nebo tlustého střeva. U jater se nejčastěji setkáme se steatózou. Jedná se o poničení jater vlivem nadměrného ukládání tuku, ke kterému negativním způsobem přispívá také konzumace alkoholu.

Častým bezpříznakovým onemocněním je i rakovina tlustého střeva. Jedná se o jednu z nejčastěji diagnostikovaných rakovin, přesto se velmi obtížně odhaluje. Její vývoj totiž trvá roky a příznaky nejsou ničím neobvyklé.

Zvýšenou pozornost dávejte v případě pohlavních nemocí 

Častým onemocněním, které je dlouhá léta bezpříznakové, je kapavka. Jedná se nemoc, kterou způsobuje bakterie. K jejímu přenosu dochází při sexuálním kontaktu s nakaženým člověkem. U žen se onemocnění vyvíjí zcela asymptomaticky, u mužů je nejčastěji zasažena močové soustava.

Dalším sexuálně přenosným onemocněním je chlamydióza, která rovněž vzniká kvůli sexuálně přenosné bakterii. Nejčastěji nakaženou skupinou jsou dospívající do věku 24 let, kteří mají více sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk.

Fotografie: Pexels

Netypickou nemocí, kterou na sobě dlouhou dobu nepoznáme, je spánková apnoe. Postihuje v největším procentu muže ve věku nad 40 let. Během spánku dojde k uzavření v oblasti hrdla, jehož následkem je tělo na určitou dobu bez kyslíku. Onemocnění velmi podporuje alkohol, kouření, konzumace sedativ nebo prášků na spaní. Dlouhé roky můžeme bez povšimnutí žít také se žloutenkou typu C. Jedná se o infekční onemocnění, které se může vyvíjet i desítky let.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]