Psí polibky nejsou zcela bezpečné. Nejlepší přítel může člověka nakazit pásovým oparem i vzteklinou

Fotografie: Depositphotos

Přestože se o svého mazlíčka staráte, jak jen to jde, někdy může nevědomky přenášet nebezpečná onemocnění.

Ačkoliv mohou být domácí mazlíčci skvělým společníkem v domácnosti nebo při mazlení, je třeba brát na vědomí, že někdy mohou přenášet nebezpečná onemocnění, bakterie a jiné choroby – a to i přes to, že se o ně každodenně pečlivě staráte. Pokud tedy na sobě rozpoznáte typické příznaky problému, rozhodně byste měli navštívit jak svého praktického lékaře, tak i veterináře, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie.

Kampylobakterióza

Tato bakteriální infekce se může přenést na člověka kontaktem s výkaly psů nebo koček, které jsou nositeli nakažlivé bakterie. U člověka se může problém projevit především příznaky gastroenteritidy, jako například:

  • průjmem,
  • křečí,
  • bolestí břicha,
  • horečkou.

Tyto příznaky se mohou objevit 2 až 5 dní po nákaze a obvykle nevyžadují žádnou léčbu, protože do 1 týdne odezní.

Leptospiróza

Jedná se o další typ bakteriální infekce, která se šíří močí zvířete. Může způsobit příznaky, jako je například:

  • vysoká horečka,
  • zažívací potíže,
  • bolesti a záněty.

Ve většině případů ho přenáší především psi a jeho dopady naštěstí nejsou nijak závažné a nevyžadují léčbu.

Vzteklina

Vzteklina je virové onemocnění, které se může přenášet ze zvířat na lidi kousnutím nebo škrábnutím. Pokud se jím však nakazíte, může to mít na vaše zdraví velmi negativní dopady, a to zejména co se týče nervového systému. Mezi běžné příznaky problému patří především příznaky podobné chřipce, včetně horečky, svalové slabosti a brnění – v místě kousnutí můžete také pociťovat pálení.

rýma, kapesník, smrkání
Fotografie: Freepik

Pásový opar

Jedná se o onemocnění kůže a pokožky hlavy způsobené plísní, které se může přenášet ze zvířete na člověka pouhým dotknutím, a to jak svého mazlíčka, tak i předmětu nebo povrchu, s nímž přišel do styku. Mezi jeho nejčastější příznaky patří především šupinatá, červená, kruhová a svědivá vyrážka na kůži, jež přetrvává po dobu 2 až 4 týdnů. U vašeho mazlíčka se poté mohou tyto symptomy objevit na místech na těle bez srsti, která bývají načervenalá nebo šupinatá.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]