Slintání ve spánku má svůj důvod. Řada možných faktorů zahrnuje i špatné dýchání nosem nebo zranění mozku

Fotografie: Depositphotos

Nadměrná produkce slin v ústech během spánku může značit zdravotní problémy. Chcete-li problém řešit, můžete zkusit domácí prostředky nebo i radikálnější léčbu stanovenou lékařem.

Slintání ve spánku zná spousta lidí. Zpravidla tomu nepřikládají žádný význam, ale někomu to může být velice nepříjemné. Důvodů může být hned několik, říká doktorka Debra Sullivan. Kromě hlubokého spánku, kdy vám povolí svaly v obličeji, mezi příčiny mohou patřit i některé léky, ucpaný nos, spánková apnoe atd. Otázkou však je, zdali je přílišné slintání normální a jakými způsoby jej můžete odstranit, aby vám již nadále nenarušovalo spánek.

Důvody slintání ze spaní

Slintání ze spaní je běžné a naprosto normální, dochází-li k němu občas. Pokud se stává pravidlem nebo slintáte nadměrně, je potřeba myslet na svůj zdravotní stav, jak uvádí VeryWellHealth. Příčin může být hned několik. Na vině může být poloha spánku, těhotenství, může se jednat o vedlejší účinek užívání některých léků, špatné dýchání nosem, například můžete trpět vychýlenou nosní přepážkou, nebo také spánková apnoe, která vám nedovoluje dýchat.

Nadměrná produkce slin ve spánku však může být i následkem problémů se zuby. Pokud cítíte bolest v ústech, může se jednat o infekci nebo dutinu uvnitř zubu, takzvanou dřeňovou dutinu. Další příčinou mohou být i některé neurologické stavy, které mohou zahrnovat následující:

  • zranění mozku,
  • mrtvici,
  • Parkinsonovu nemoc,
  • dětskou mozkovou obrnu.

Způsoby, jak se zbavit slintání ze spaní

Jak už bylo uvedeno, příčinou může být špatná poloha spánku. První věc, kterou zkuste pro odbourání slintání ze spaní, je změna pozice při spaní. Spánek na zádech vám zajistí lepší kontrolu toku slin. Z domácích prostředků můžete vyzkoušet plátek citrónu. Zakousněte se do něj, pomůže vám naředit sliny, tudíž se budou i méně hromadit ve vašich ústech.

hluboký spánek
Fotografie: Freepik

Server HealthLine také doporučuje vyzkoušet mandibulární pomůcku. Představte si chránič zubů, který vám pomáhá k lepšímu spánku tím, že budete méně chrápat a méně produkovat sliny. V případě, že je příčinou spánková apnoe, doporučovanou léčbou je spaní s přístrojem CPAP, kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách. Ne každý je však ochotný spát s maskou, která vám dodává stlačený vzduch do hrdla.

Barva moči je spolehlivým ukazatelem tělesného zdraví. Může poukázat i na onemocnění jater a ledvin

Uchýlit se můžete i k radikálnějším řešením, jako jsou například botoxové injekce nebo chirurgický zákrok, při němž vám budou odstraněny slinné žlázy. Takové kroky je ale třeba konzultovat s lékařem. Slintání ze spaní však může znamenat i určitá pozitiva, o nichž jsme již psali na Zdravém Stravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]