Nenápadné příznaky, které mohou naznačovat přítomnost nádoru na mozku

Počet lidí, kteří onemocní a mají nádor na mozku, by se dal vyčíslit na jedno procento. Toto číslo není nijak znepokojující. Avšak co se týká včasné diagnostiky těchto onkologických nemocí, ta poněkud pokulhává, a to z jednoho prostého důvodu. Příznaky nádoru mozku jsou velice nenápadné a často jsou přisuzované jiným potížím.

Všímat si můžete jistých projevů, které mohou toto zrádné onemocnění značit, mějte ale na paměti, že konečnou diagnózu vám musí vždy stanovit lékař. Proto není třeba se děsit předem. V případě, že máte podezření, že s vámi není něco v pořádku, navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Jaké příznaky mohou značit nádorové onemocnění mozku?

Sledujte tyto projevy:

  • Dlouhotrvající a intenzivní bolesti hlavy: někdy je těžké rozpoznat klasickou migrénu od příznaků jiného onemocnění. Pokud vás ale hlava pobolívá čím dál častěji a intenzivněji, navštivte raději lékaře, aby u vás provedl vyšetření mozku. Obvykle se provádí vyšetření CT.

 

Fotografie: Pixabay
  • Poruchy zraku: dalším „skrytým“ příznakem může být zhoršené periferní vidění, které přichází náhle. Dle odborníků se může jednat o příznak tvorby nádoru v oblasti hypofýzy.
  • Slabost a ospalost: v případě, že se delší dobu cítíte bez energie a stále pospáváte, nemusí být vše v pořádku. Také můžete během těchto příznaků pociťovat zvýšenou slabost končetin a přecitlivělost na bolestivé podněty.
Fotografie: Pixabay
  • Potíže s řečí: pakliže často zapomínáte, nebo hledáte ta správná slova, koktáte, či nejste schopní se vyjádřit jako obvykle a situace se opakuje, raději také navštivte lékaře. Tento příznak bývá poměrně častým při nádoru mozku.

Jaké jsou další projevy, které mohou být spojované s nádorem mozku?

Změnilo se náhle vaše chování a nálady? Cítíte se stále podráždění, smutní, či skleslí? Lékaři tvrdí, že dramatické změny v chování mohou předznamenávat rostoucí nádor v mozku. Také vám může často zvonit v jednom z uší. Dalším varovným příznakem je ztráta rovnováhy, spojená s potížemi při chůzi,  nebo zhoršenou orientací ve tmě. U některých lidí se objevují i hormonální změny, které jsou způsobené zhoršenou funkcí hypofýzy. Jak muži, tak i ženy mají v tomto případě problém s početím dítěte. Pokud zpozorujete některý z těchto příznaků, nebo snad jejich kombinaci, určitě zkontaktujte svého ošetřujícího lékaře, který případně vyloučí jejich závažnější příčiny.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]