Výroba domácího dezinfekčního gelu podle doporučení Světové zdravotnické organizace

Asi jste si sami všimli, že jakmile se rozšířila hrozba koronaviru do našich končin, zmizel také dezinfekční gel. Najednou police supermarketů a drogerií zely na některých místech prázdnotou. Vše, co alespoň vzdáleně připomínalo dezinfekci, bylo prostě pryč. Přitom právě tyto gely jsou klíčovou pomůckou pro každého, kdo nemá neustále přístup k vodě a mýdlu, aby si mohl ruce spolehlivě ošetřit a neriskoval nákazu.

Domácí dezinfekční gel

Pokud jste ani vy nestihli zareagovat včas, není třeba panikařit, s trochou umu si můžete takový dezinfekční gel vyrobit i doma a pořádně zásobit celou vaši rodinu nebo přátele. Suroviny nemusí být úplně snadné sehnat, zejména na menších městech, ale měli by je mít v obchodech, které jsou i při karanténě otevřené, což jsou právě lékárny a drogerie. Připravte si následující věci:

  • čistý alkohol – tedy 96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol (koupíte v prodejně barev a laků nebo drogerii)
  • 3% peroxid vodíku (koupíte v lékárně)
  • 98% glycerol (možná ho znáte pod označením glycerin a k dostání je v lékárně)
  • sterilovanou nebo převařenou vodu
  • čistou a vyvařenou nádobu s uzávěrem
  • odměrku, injekční stříkačku

Postup

Na jeden litr dezinfekce si nachystejte 833 ml alkoholu (nebo 752 ml isopropylalkoholu) a nalijte jej do nejméně litrové nádoby. Ta může být jakákoliv, ale ideálně pevně uzavíratelná. Pomalu k němu přimíchávejte 42 ml peroxidu vodíku a ujistěte se, že se obě látky dobře spojily. Potom k nim přidejte 15 ml glycerolu. Právě na odměření glycerolu se hodí injekční stříkačka, ale není to nezbytně nutné, jen se vám to bude lépe odměřovat. Celou směs nyní dolijte převařenou vodou a velmi dobře promíchejte. Roztok je dobré nechat až tři dny odstát, ale není to nezbytně nutné – funguje hned.

První pomoc kdykoliv a kdekoliv

Nyní můžete roztok přelít do menších lahviček, které budete mít stále při sobě. Zásobte jimi i své nejbližší a používejte jej tak často, jak jen to bude potřeba. Tento roztok dokáže spolehlivě zlikvidovat bakterie. Dejte si pozor, zejména pokud máte citlivou pokožku. Tento roztok je samozřejmě dost agresivní a může kůži hodně vysušovat. Proto nezapomínejte ruce také pravidelně ošetřovat vhodným krémem.

Jednodušší postup

Pokud tyto suroviny neseženete, můžete si vytvořit snazší, ale méně účinný prostředek. Budete potřebovat jen isolpropylalkohol a k tomu přidáte gel z aloe vera a pár kapek tea tree oleje. Opět smícháte a máte dezinfekční gel, který funguje podobně, ale jeho účinnosti je přeci jen nižší. Rozhodně je to ale o mnoho lepší než nepoužívat vůbec nic.

Fotografie: Getty Images