Méně živočišných potravin prospívá zdraví a zpomaluje stárnutí

Existují potraviny, které pomáhají například urychlit hubnutí. Existují také potraviny, které pomáhají s lepším spánkem, uklidňují nervy, dobíjí vás energií. A také potraviny, které buď urychlují nebo zpomalují stárnutí. Ne nadarmo se říká – jsme to, co jíme. Výběr a množství potravin, jejich energetická hodnota, to vše má na lidské tělo zásadní vliv.

Určitě není nutné se hned vzdávat masa, abyste si prodloužili mládí a zajistili zdraví. Ale omezení živočišných potravin má skutečně zásadní vliv na délku i kvalitu života. Nejedna studie zjistila, že jídelníček lidí, který je postaven především na bázi rostlinného původu, snižuje až o 50% riziko závažných onemocnění: diabetes, rakovina, chronické zánětlivé onemocnění, choroby srdce.

Živočišných potravin se úplně vzdávat nemusíte

Lidé, kteří se zaměřují především na rostlinnou stravu mají zdravější střeva, mozek, srdce a těší se celkově lepšímu zdraví a vypadají až o 20 let mladší, než jejich vrstevníci. To však neznamená, že nekonzumují vůbec maso a živočišné produkty. Omezení živočišných potravin však může výrazně zlepšit zdraví a prodloužit život člověka.

Méně masa a více zeleniny

Jak si jídelníček poskládáte záleží jen na vás. Doporučováno je však maso konzumovat 2x týdně. Výtečné jsou i ryby. Vyhýbat se nemusíte ani sýrům a dalším zdravým potravinám z živočišné říše. Čemu se však vyhýbat je i nezdravý způsob přípravy jídel – tedy smažení a časté grilování, tučná masa a uzeniny.

Potraviny s protizánětlivým efektem

Klíčem k dlouhému a zdravému životu jsou potraviny s protizánětlivým efektem. Patří zde například ořechy, semena, ovoce, zelenina, ryby, olivový olej. Vyhýbat byste se naopak měli potravinám, které podporují záněty, to jsou rafinované cukry, smažená jídla, sycené a slazené nápoje, živočišné tuky.

Množství jídla a pohyb

Dalším kritériem vedle zdravého jídelníčku a pečlivě vybraných potravin je i konzumované množství. I zdravého jídla se dá přejíst. Přejídání je zkratkou do pekel. Vedle zdravého stravování, omezení živočišných potravin je důležitý bezpochyby pohyb. V podstatě je jedno, zda cvičíte protože máte sedavé zaměstnání nebo denně nachodíte 8km a máte práci fyzického charakteru. Jakýkoli druh fyzické aktivity/námahy přispívá k prodloužení života a upevnění zdraví.

  • Zdravé potraviny

  • Méně živočišných produktů

  • Zdravé množství

  • Pohyb

Fotografie: Pixabay