Obyčejný zvyk snižuje riziko šíření koronaviru v domácnosti až o polovinu

Fotografie: Freepik

Jednoduchá činnost, která významně sníží riziko nákazy COVID-19? Obyčejné větrání! Mnoho lidí asi překvapí, že podle vědců je možné správným větráním snížit riziko nákazy a dalšího šíření koronaviru o celou polovinu. Zjistěte, jakým způsobem větrat, aby se zamezilo šíření nákazy v domácnosti.

Větrání snižuje riziko nákazy

Co je podle vědců nejúčinnější v boji s koronavirem? Předně sociální distancování a omezení kontaktů. Není dobré se shlukovat, v případě většího počtu lidí je dobré dodržovat 2metrové odstupy.

Kromě omezení blízkého tělesného kontaktu je významným nepřítelem koronaviru také větrání, které by mělo být prováděno pravidelně během dne na pracovišti, ale samozřejmě také v domácím prostředí. Tam by se nemělo zapomínat, i přes mrazivé počasí, na větrání přes spánkem.

Vnitřní a nevětrané prostory jsou problematické

Podle britské vědecké poradní rady pro mimořádné situace je možné se infikovat koronavirem SARS-CoV-2 za určitých okolností venku, ale mnohem větší pravděpodobnost je ve vnitřních prostorách.

Podle prozatímních údajů dokonce o celou polovinu, tím spíše ve špatně větraných prostorách, kde nedostatečné proudění vzduchu zvyšuje přítomnost aerosolů uvolněných při kašli nebo kýchání, které se mohou dostat do prostoru v okruhu 2 metrů.

Pravidelná výměna vzduchu

Profesorka Linda Bauldová, odbornice na veřejné zdraví na univerzitě v Edinburghu, je přesvědčená, že ventilace je stejně důležitá jako pravidelné mytí rukou, nošení ochrany úst a nosu a sociální distancování. Správným větráním totiž dochází k výměně vzduchu v místnosti a odstranění patogenních částic z dané místnosti.

Podle profesorky je větrání účinnou metodou v prevenci COVID-19, protože koronavirus může cestovat podle prvních výzkumů vzduchem na dlouhé vzdálenosti. Při pravidelném větrání se navíc snižuje vlhkost vzduchu, při ideální vlhkosti 40-55 % nedochází k rychlému množení mikroorganismů, včetně koronaviru.

Fotografie: Pixabay

Otevřené okno po celou noc

Vzhledem k tomu je dobré větrat pravidelně, čerstvý vzduch umožňuje lepší koncentraci a myšlení, v noci je dobré spát při otevřeném okně, protože dochází ke snížení množství virů ve vzduchu.

Podle Dr. Shauna Fitgeralda z University of Cambridge spát s otevřeným oknem je zdravější, protože spánek je hlubší a kvalitnější, protože ve vzduchu je mnohem méně oxidu uhličitého. V zimě je vhodné ponechat otevřenou ventilaci sklopením okna nebo mikroventilací, a zajistit tak přísun čerstvého vzduchu bez velkých tepelných úniků.

Větrání v zimě

Podle dr. Fitzgeralda je dobré dodržovat v zimě při větrání určitá pravidla. Zejména je nutné větrat vícekrát za den a platí pravidlo, že čím je mrazivěji, tím kratší dobu se větrá.

K tomu je nejlepším způsobem větrání místností otevření oken v horní části, protože tím dochází k nejmenším tepelným únikům. Studený vzduch je totiž těžší než teplý, do místnosti tak vplyne a zamíří směrem k podlaze, čímž dojde k efektivní výměně.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]