Mějte na paměti dobro svých jater a zbavte se zlozvyků, které je doslova likvidují

Fotografie: Depositphotos

Játra mají velkou regenerační schopnost, kterou bohužel často přeceňujeme. Málo se hýbeme, přejídáme se a holdujeme alkoholu.

Na játra si vzpomeneme, až když začnou selhávat. Bohužel jejich špatné fungování o sobě nedává dlouho vědět, takže si na něj nejčastěji stěžujeme, až když dojde k závažným změnám. Játra mají naštěstí schopnost regenerace, ale je třeba vědět, že tento proces není snadný a neomezený. Proto stojí za to podporovat jejich činnost a chránit se před mnoha život ohrožujícími nemocemi, říká lékařka Jillian Kubala.

Proč jsou játra tak důležitá

Játra jsou víceúčelový orgán. Mezi jeho hlavní úkoly patří detoxikace organismu a odstraňování toxinů. Kromě toho hrají klíčovou roli v metabolismu tuků a také stimulují tělo k aktivaci a neutralizaci hormonů. Za zmínku stojí, že díky játrům je možné zbavit naše tělo toxických látek, jako je nikotin, alkohol a například strychnin, jež negativně ovlivňují naše zdraví.

Fotografie: Freepik

Všechny zmíněné funkce, i když jen část, jsou důležité, takže životní styl, který vedeme, znamená, že játra mnohdy pracují na plné obrátky. Proto často nedosahují dostatečných výkonů a potřebují regeneraci, které je třeba pomoci.

Jak poznáte, že vaše játra nepracují správně

Játra bohužel vydávají pouze diskrétní signály, pokud selžou. Játra sama o sobě nebolí, ale pokud se děje něco vážného, mohou se zvětšovat a vyvíjet tlak na jiné orgány umístěné v břišní dutině a může dojít k podráždění serózní membrány, která tento důležitý orgán obklopuje.

Jak poznáte, že vaše játra nepracují správně? Především dochází k oslabení organismu. Trpíte zažívacími potížemi, nadýmáním, nevolností a zvracením. Tyto příznaky jsou často doprovázeny nechutenstvím, výrazným úbytkem hmotnosti, bolestí v pravé části břicha, gynekomastií a v extrémních případech se může objevit i žloutenka.

Jak pomoci svým játrům

Pokud vám jde o dobro svých jater, začněte změnou svých návyků. V první řadě se musíte okamžitě vzdát stimulantů, tj. alkoholu a kouření, protože ty nejvíce poškozují vaše játra. Samozřejmě je nutné držet dietu, tzv. jaterní dietu. V takovém případě je vhodné poradit se s lékařem nebo dietologem, který uvede produkty, jež mohou přetíženým játrům pomoci.Co je to jaterní dieta

Jaterní dieta je natolik účinná, že dokáže potlačit rozvoj zánětu jater a usnadnit regeneraci tohoto důležitého orgánu. Není to složité, ale je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel. Která to jsou? Na začátku se musíte vzdát některých potravin – mimo jiné silné kávy, čaje a samozřejmě alkoholu. Kromě toho se nedoporučuje jíst těžká nebo tučná jídla, která nutí játra pracovat navíc.

Fotografie: Freepik

Jaterní dieta by měla být lehce stravitelná a bohatá na čerstvé a minimálně zpracované potraviny. Kromě toho nezapomínejte na přirozené zdroje bílkovin obsažené v libovém mase, nejlépe vařeném nebo pečeném, a mléčných výrobcích. Zásadní je také kultura stolování – jídlo by se mělo jíst v klidu a beze spěchu. Doporučuje se také rozdělit jídlo na menší porce tak, abyste je přijímali přibližně pětkrát až sedmkrát denně.

Málokdo ví, že při jaterní dietě by se neměla konzumovat vláknina. Bohužel, ačkoli je prospěšná pro vaše zdraví, zejména pro vaše střeva, může dráždit váš žaludek a zhoršovat stávající zažívací problémy.

Sáhněte po přírodních doplňcích

Regeneraci jater lze podpořit přírodními produkty, které jsou často doplňkovou formou léčby. Mezi nimi je široká škála bylin, z nichž stojí za to připravovat léčebné nálevy. Co by nemělo uniknout naší pozornosti? Například ostropestřec mariánský, který obsahuje silymarin – látku s detoxikačními vlastnostmi, jež nejen pomůže vyčistit játra, ale také urychlí jejich regeneraci.

Doporučují se také nálevy z artyčoků, jež stimulují tento důležitý orgán k produkci žluči a mají také schopnost snižovat hladinu tzv. špatného cholesterolu. Seznam by měl samozřejmě obsahovat i všem známé byliny, tedy pampelišku a třezalku, které rovněž napomáhají správné činnosti jater.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]