Varovné signály, kterými játra bijí na poplach. Přehlížet je se rozhodně nevyplácí

Fotografie: Freepik

Játra mají v našem těle velké množství funkcí. Patří mezi ně například štěpení toxinů a alkoholických látek, zpracování živin nebo trávení tuků. Poznejte včas, že Vaše játra nejsou v pořádku.

Játra jsou největším vnitřním orgánem našeho těla. Jsou  centrálním orgánem zajišťujícím látkovou výměnu v našem organismu a hrají klíčovou roli v metabolismu látek. Produkují žluč, která je potřebná pro naše trávení. Dochází v nich také k tvorbě důležitých hormonů. Jsou nesmírně důležitá pro celkovou detoxikaci našeho organismu, proto nás jejich poškození nebo dysfunkce může ohrožovat na životě. Jak ale zaručeně poznat, že s našimi játry není něco v pořádku?

Dávají nám mnoho znamení

Znamení, podle kterých poznáme, že jsou naše játra poškozená, je mnoho. Mohou být méně i více nápadná. Selhání jater je stav, který nás ohrožuje na životě. Je proto lepší se i drobných příznaků všímat včas a předejít tak jejich nevratnému poškození. Jejich funkci totiž není možné nijak nahradit, při jejich poškození se musí přistoupit k radikálnímu řešení, kterým je transplantace.

Fotografie: Pexels

Seznam příznaků je opravdu obsáhlý a velmi různorodý. Zahrnuje méně jasné příznaky, jako jsou tupé bolesti hlavy, bolesti hlavy v oblasti očí, časté migrény, nadměrné pocení nebo problémy s dýcháním. Často se u nás vyskytuje také hormonální nerovnováha a s ní spojený výskyt akné. Vlivem narušení metabolismu může docházet k výraznému úbytku na váze, nebo naopak neobvyklému přírůstku hmotnosti. Často popisovaným projevem onemocnění je také zácpa, plynatost nebo opakující se průjem.

Nepodceňujte únavu

Onemocnění jater doprovází chronická únava, bolest svalů a celková letargie. To se může odrážet i na našem psychickém zdraví a není proto výjimkou ani výskyt negativních emocí, úzkostí a deprese. Při výskytu některého z výše uvedených příznaků je zapotřebí z našeho jídelníčku vyřadit konzumaci nezdravých potravin. Zaměřit se musíme hlavně na potraviny s obsahem GMO. Ty je ideální nahradit zbožím v bio kvalitě.

Fotografie: Depositphotos

Naše strava by měla být vyvážená a obsahovat dostatečné množství luštěnin, kvalitních bílkovin, semen, ořechu a zdravých tuků. Vynechat bychom měli oleje, jako je například řepkový nebo kukuřičný. Ty je vhodné nahradit olejem kokosovým, palmovým nebo avokádovým. Je zapotřebí dodržovat pitný režim a konzumovat ideálně čistou vodu. Doporučená je také pravidelná konzumace vlákniny a listové zeleniny.

Zdroj: Mayo Clinic

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]