Byl objeven další časný příznak specifický pro Covid-19

Fotografie: Pixabay

O probíhající pandemii se každý den dozvídáme něco nového. Koronavirus má určité známé příznaky, podle které ho na sobě můžete poznat. Nyní se k tomu přidal další. Objevili do vědci z Katalánska. Článek o tomto tématu se objevil v časopise Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy.

Autory článku jsou vědci Diego Redolar Ripoll a Javier C. Vazquez z Universitat Oberta de Catalunya v Barceloně (Vazquez během analýzy pracoval na univerzitě v Bordeaux ve Francii) a ve své práci zaměřené na vliv Covid-19 se zaměřili na centrální nervový systém, zejména na mozek.

Jak psali v úvodu, u velkého počtu pacientů s Covid-19 se vyskytly neurologické příznaky, od bolesti hlavy, ztráty čichu a chuti, až po problémy se soustředěním, myšlením a narušeným vědomím, včetně deliria.

Nové údaje

Informace, které vědci uvádějí, ukazují, že ve třech lékařských centrech v čínském Wu-chanu, kde byli léčeni pacienti s Covid-19, až 36 procent. U hospitalizovaných pacientů byly zjištěny poruchy vědomí. Studie provedení ve Velké Británii to zase ukazuje na 31 procent. Lidé, kteří byly nakaženi virem Covid-19, měli poruchu vědomí – a ti s duševními chorobami zažívali stavy psychózy.

Podle katalánských vědců je delirium běžným příznakem infekce virem SARS-CoV-2 a vyskytuje se ještě před nástupem respiračních příznaků, včetně ztráty čichu, chuti a bolestí hlavy.

Proto, pokud se vyskytne s horečkou, lze jej považovat za časný příznak Covid-19, zejména u starších osob. Vědci navíc zdůrazňují, že stále není známo, jaké dlouhodobé účinky viru Covid-19 mohou mít na kognitivní výkonu pacientů.

Proč k tomu dochází?

Jak zdůraznili Ripoll a Vazquez, výzkum ukazuje, že delirium může nastat u lidí infikovaných SARS-CoV-2 v důsledku několika faktorů, včetně hypoxie nervové tkáně v mozku (poškození mozku hypoxií bylo pozorováno během pitvy lidí, kteří zemřeli na Covid-19), zánět nervové tkáně v důsledku cytokinové bouře v těle a přímá virsová invaze do centrálního nervového systému v důsledku jeho schopnosti překovat hematoencefalickou bariéru.

Každý z těchto tří faktorů může podle Vazqueze vést k deliriu pacienta. „Musíme být ostražití, zejména v epidemiologické situaci, kterou máme, protože příznaky záměny pacientů mohou být indikátorem infekce“ uzavírá výzkumník.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]