Byl objeven další časný příznak specifický pro Covid-19

Fotografie: Pixabay

O probíhající pandemii se každý den dozvídáme něco nového. Koronavirus má určité známé příznaky, podle které ho na sobě můžete poznat. Nyní se k tomu přidal další. Objevili do vědci z Katalánska. Článek o tomto tématu se objevil v časopise Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy.

Autory článku jsou vědci Diego Redolar Ripoll a Javier C. Vazquez z Universitat Oberta de Catalunya v Barceloně (Vazquez během analýzy pracoval na univerzitě v Bordeaux ve Francii) a ve své práci zaměřené na vliv Covid-19 se zaměřili na centrální nervový systém, zejména na mozek.

Jak psali v úvodu, u velkého počtu pacientů s Covid-19 se vyskytly neurologické příznaky, od bolesti hlavy, ztráty čichu a chuti, až po problémy se soustředěním, myšlením a narušeným vědomím, včetně deliria.

Nové údaje

Informace, které vědci uvádějí, ukazují, že ve třech lékařských centrech v čínském Wu-chanu, kde byli léčeni pacienti s Covid-19, až 36 procent. U hospitalizovaných pacientů byly zjištěny poruchy vědomí. Studie provedení ve Velké Británii to zase ukazuje na 31 procent. Lidé, kteří byly nakaženi virem Covid-19, měli poruchu vědomí – a ti s duševními chorobami zažívali stavy psychózy.

Podle katalánských vědců je delirium běžným příznakem infekce virem SARS-CoV-2 a vyskytuje se ještě před nástupem respiračních příznaků, včetně ztráty čichu, chuti a bolestí hlavy.

Proto, pokud se vyskytne s horečkou, lze jej považovat za časný příznak Covid-19, zejména u starších osob. Vědci navíc zdůrazňují, že stále není známo, jaké dlouhodobé účinky viru Covid-19 mohou mít na kognitivní výkonu pacientů.

Proč k tomu dochází?

Jak zdůraznili Ripoll a Vazquez, výzkum ukazuje, že delirium může nastat u lidí infikovaných SARS-CoV-2 v důsledku několika faktorů, včetně hypoxie nervové tkáně v mozku (poškození mozku hypoxií bylo pozorováno během pitvy lidí, kteří zemřeli na Covid-19), zánět nervové tkáně v důsledku cytokinové bouře v těle a přímá virsová invaze do centrálního nervového systému v důsledku jeho schopnosti překovat hematoencefalickou bariéru.

Každý z těchto tří faktorů může podle Vazqueze vést k deliriu pacienta. „Musíme být ostražití, zejména v epidemiologické situaci, kterou máme, protože příznaky záměny pacientů mohou být indikátorem infekce“ uzavírá výzkumník.