Zdravotní stav, kdy je potřeba bezodkladně volat rychlou záchrannou službu

Fotografie: Freepik

Infarkt je velmi závažnou zdravotní epizodou, kdy dojde k zástavě našeho srdce. Tělo se nás předem snaží varovat, tyto varování je potřeba vyslechnout a ihned zavolat pomoc.

Příznaky infarktu jsou ve většině případů velmi jasné. Pokud vidíme člověka, který se náhle chytne za hruď v místě, kde se nachází srdce a padne nehybně na zem, je nám jasné že lékařská pomoc je zde potřeba. Infarkt se ale může projevovat i mnohem nenápadněji a jedině včasné zachycení těchto příznaků může dotyčnému člověku zachránit život. Podíváme se na to, jak nás naše tělo upozorňuje, že je s ním něco v nepořádku. Pokud uvidíte někoho s následujícími příznaky, neváhejte a volejte pomoc, může zde jít o minuty. 

Dušnost, teplota a specifický pot 

Nejčastějším a nejjasnějším příznakem je bolest na hrudi. Ta ale může být zaměnitelná, protože se velmi často vyskytuje také u žen trpících cukrovkou. Pokud se ale jedná o infarkt, většinou ho doprovází také pálení žáhy. Tato bolest je typická i tím, že trvá více než 20 minut, stupňuje se a neodeznívá. Často se šíří až do levé hrudní končetiny, někdy dokonce i do pravé. Pokud tento problém člověk, kterého vidíte, popisuje, neváhejte a zavolejte na pomoc záchranáře. 

Fotografie: Pexels

Dalším příznakem je dušnost. Tu můžeme pozorovat jako doprovodný projev infarktu u osob vyššího věku. Během srdeční zástavy totiž tkáně těla nedostávají dostatek kyslíku, takže ventilace plic se zvýší. Z tohoto důvody vidíme často lidi se nejen držet za hrudník, ale také velmi výrazně lapat po dechu. Oba dva tyto stavy doprovází nadměrné pocení. Pot je velmi lepkavý a dochází k jeho vzniku proto, že během infarktu se zvyšuje celková tělesná teplota člověka.

Nezaměňujte příznaky infarktu se žaludeční obtíží 

Stavem, který infarktu předchází, je tachykardie. To je zvýšená srdeční frekvence. Jelikož naše srdce nedostává potřebné množství kyslíku, začne pracovat rychleji, aby tento problém vykompenzovalo. To ale po chvíli vede k jeho selhání a k celkové zástavě. Přímo před zástavou můžeme pozorovat náhlou slabost. Často se setkáme s tím, že nám člověk, u kterého infarkt probíhá sdělí, že si potřebuje jen na chvilku sednout. Na vině je opět nedostatečné okysličování tkání těla. 

Fotografie: Pexels

Kromě svalové slabosti se může projevit také nevolnost. Ty jsou často natolik silné, že vedou až ke zvracení. Tento příznak je často velmi nebezpečný, protože ho zaměňujeme se žaludečními problémy. Málokoho napadne, že zvracení může být způsobeno právě problémem se srdcem. Následkem nízkého krevního tlaku může dojít také k závratím a často až k mdlobám. Můžeme také pozorovat, že dojde k náhlému zblednutí, nebo naopak nadměrnému zčervenání v oblasti obličeje.

Zdroj: WebMD