Přehlížení těchto druhů hmyzích štípnutí může způsobit nevratné komplikace

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste na sobě zaznamenali toto štípnutí, raději rychle zajděte k lékaři. Některé druhy hmyzu mohou vážně poškodit vaše zdraví.

S příchodem jara se venku začíná objevovat také hmyz, který se sice může zdát neškodný, ale za to dokáže napáchat na vašem zdraví velké škody. Dokonce i včela může způsobit vážné zdravotní komplikace, zmiňuje lékař Marc Meth. Nebezpečí však může představovat i obyčejná moucha nebo nepříjemní komáři, kterými se to zejména během večerů venku jen hemží. Jakmile proto na sobě rozpoznáte jakékoli kousnutí, buďte raději na pozoru.

Nebezpečná štípnutí, která neignorujte

Pozor je třeba dávat si například před včelami, které zanechávají v ráně jedovatý váček s žihadlem. Pokud vás štípne, buďte velmi opatrní při jeho vytahování, protože pokud se jed uvolní, může způsobit otok a zarudnutí. Lidé, kteří však trpí alergiemi nebo mají oslabený imunitní systém, mohou dle lékařky Alany Biggers v důsledku této situace dostat anafylaktický šok, či dokonce zemřít (pokud neseženou zavčasu pomoc). Stejně tak tomu je i u sršní a čmeláků.

I tyto druhy se řadí do blanokřídlých a mohou vám svým štípnutím způsobit podobné příznaky. Nejhůře můžete dopadnout v případě, že zasáhnou váš krk, protože alergická reakce v těchto místech vzniká velmi rychle. Pokud vás tento hmyz píchne do ruky, měli byste dle webu Healthine chvíli vyčkat a pozorovat situace. Kromě otoků a zarudnutí by se vám nemělo nic stát. V případě, že se však jedná o oblast krku či jiného citlivého místa, okamžitě vyjeďte do nemocnice.

Na kůži své dcery si všimla zarudlé skvrny, která jí nedala spát. Návštěvou nemocnice jí zachránila život

Vosy a komáři představují také riziko

Co se týče vos, jejich bodnutí je často doprovázeno viditelným a bolestivým otokem, přičemž postižené místo se může velmi snadno zanítit. Pokud by se tak stalo, raději se také co nejrychleji dostavte k lékaři a pokuste se problém rychle vyřešit. V horším případě by se totiž mohla objevit i horečka či zvětšené lymfatické uzliny, což vyžaduje klidový režim a často i odbornou pomoc.

Fotografie: Pixabay

Pokud vás štípne komár, postižené místo vás dle Healthline sice tolik bolet nebude, ale za to se v něm může objevit svědivost a další nepříjemné pocity. Příznaky však většinou velmi brzy zmizí a nic za sebou nezanechají. Mouchy poté způsobují otevřené rány na pokožce a dojde-li k infekce, můžete začít pociťovat silné svědění a bolest, silné horečky, nevolnost, zvětšené lymfatické uzliny, bolesti hlavy a také kloubů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]