Ledviny jsou pro správné fungování organismu klíčové. Naučte se o ně správně starat

Fotografie: Freepik

Ledviny jsou orgán, který je velmi namáhaný. Pracují neustále a každý den čistí naši krev od toxinů, kyselin a také přebytečné vody. Záleží i na ledvinách, jak se budeme cítit. Proto stojí za to jim věnovat péči, kterou si zaslouží, aby mohly fungovat tak, jak mají. Není to tak obtížné, jak se může zdát, a vaše ledviny budou pracovat správně.

Jaké jsou způsoby, jak udržet ledviny zdravé?

Existuje několik způsoby a tipů, jak si udržet své ledviny v kondici. Mezi ně patří například:

  • Neodkládat návštěvu toalety
  • Snížení množství soli v jídle
  • Omezení živočišných produktů ve stravě
  • Nepřehánět to s alkoholem

Důležitý je také pitný režim, který byste měli dodržovat, aby ledviny správně pracovaly. Dejte si pozor také na některé léky proti bolesti, které mohou ledviny namáhat. Ledviny podporuje také konzumace ovoce a zeleniny, které spořádejte klidně půl kilogramu denně. Kromě alkoholu se vyhýbejte také kouření.

Ledvinami proudí denně stovky litrů krve, která je čištěna asi milionem drobných „filtrů“, které jsou velmi malé. Tyto nefrony jsou poškozené, pokud jsou ledviny nemocné. Ztratí schopnost rychle a efektivně filtrovat toxiny z krve a mohou se tak hromadit odpadní produkty metabolismu. Funkce ledvin je ale nezbytná proto, aby naše tělo fungovalo správně.

Proč je škodlivé zadržovat moč nebo příliš solit pokrmy

Pro fungování ledvin má velký význam správná hydratace těla. Proto denně vypije alespoň 2 litry tekutin, nejlépe neperlivé vody. Jestli nebudete do těla dostávat dostatek tekutin, může se stát, že se některé škodlivé látky mohou usadit přímo v ledvinách jako písek.

V moči se mohou množit bakterie, pokud je často a dlouho zadržována. Proto návštěvu toalety neodkládejte, může nakonec dojít až k zánětu, který je velmi nepříjemný. Sůl v jídle zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, což má za následek onemocnění ledvin. Navíc také zvyšuje množství bílkovin v moči a podporuje tvorbu ledvinových kamenů. Denní spotřeba soli by neměla přesáhnout 5 gramů.

Omezte uzeniny, maso a nahraďte je zeleninou a ovocem

Při trávení těchto živočišných bílkovin naše tělo produkuje amonaik a ketokyseliny, které se vylučují pomocí ledvin. Ty ale musí tvrději pracovat a vystavují se toxickým účinkům právě amoniaku, který tělo nedokáže neutralizovat.

Fotografie: Shutterstock

Uzeniny nahraďte zeleninou a ovocem, ale v menším množství si dopřávejte například špenát nebo červenou řepu – ty jsou zdroje oxalátů, které mohou za vznik ledvinových kamenů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]