Prostý šálek mrkvové šťávy je doslova dar z nebes. Tělu dodá spoustu důležitých živin

Fotografie: Depositphotos

Odšťavňování stále nabírá na své oblibě. Jednou z nejvhodnějších potravin je mrkev. Jeden šálek mrkvové šťávy poskytne tělu spoustu živin a zdravotních výhod.

Mrkvová šťáva získaná z celých mrkví je vysoce výživný nápoj, jenž tělu doplňuje nejen draslík a vitamín C, ale je také velmi bohatý na provitamín A. Předpokládá se, že pití mrkvové šťávy posiluje imunitu a zlepšuje zdraví očí a pokožky. To ovšem není všechno. Šťáva z mrkve je rychlou svačinkou, která však jednou sklenicí tělu poskytne spoustu zdravotních výhod.

Mrkvová šťáva je vysoce výživná

Mrkvová šťáva má nízký obsah kalorií a sacharidů, zároveň však obsahuje mnoho živin. Jeden šálek (250 ml) obsahuje:

  • Kalorie: 96
  • Bílkoviny: 2 g
  • Tuk: méně než 1 g
  • Sacharidy: 22 g
  • Cukry: 9 g
  • Vláknina: 2 g
  • Vitamin A: 255 % denní dávky (DD)
  • Vitamín C: 23 % DD
  • Vitamín K: 31 % DD
  • Draslík: 15 % DD

Mrkvová šťáva také poskytuje karotenoidní pigmenty lutein a zeaxanthin, které v těle působí jako antioxidanty. Antioxidanty bojují s nestabilními molekulami nazývanými volné radikály. Hlavním karotenoidem v mrkvové šťávě je betakaroten, jenž je zodpovědný za oranžové zbarvení mrkve. Vaše tělo jej přemění na antioxidační vitamín A.

Zlepšuje stav očí

Mrkvová šťáva obsahuje vysoké množství živin, které prospívají vašim očím. Konkrétně 1 šálek (250 ml) mrkvové šťávy obsahuje více než 250 % DV vitaminu A, většinou ve formě karotenoidů provitaminu A, jako je právě betakaroten. Vitamin A je nesmírně důležitý pro zdraví očí. Navíc mrkvová šťáva je vynikajícím zdrojem luteinu a zeaxantinu, dvou dalších karotenoidů, které se hromadí ve vašich očích a chrání je před škodlivým světlem.

Mrkev posiluje imunitní systém

Mrkvová šťáva dokáže posílit vaši imunitu. Oba vitamíny A a C obsažené v mrkvové šťávě působí jako antioxidanty a chrání imunitní buňky před poškozením volnými radikály. Navíc je tato šťáva bohatým zdrojem vitamínu B6, který poskytuje více než 30 % DV v 1 šálku (250 ml). Vitamin B6 je nejen nezbytný pro optimální imunitní odpověď, ale jeho nedostatek je také spojen s oslabenou imunitou.

Fotografie: Depositphotos

Reguluje hladinu cukru v krvi

Pití malého množství mrkvové šťávy může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Zejména studie na potkanech s cukrovkou 2. typu uvádějí, že fermentovaná mrkvová šťáva snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje další související markery. Je to proto, že šťáva obsahuje probiotika, což jsou prospěšné bakterie, které ovlivňují střevní bakterie spojené s cukrovkou.

Může zlepšit zdraví pokožky

Živiny v mrkvové šťávě mohou být zvláště prospěšné pro zdraví pokožky. Jeden šálek (250 ml) mrkvové šťávy poskytuje více než 20 % DV vitamínu C, ve vodě rozpustnou živinu nezbytnou pro tvorbu kolagenu, nejhojnější vláknitou bílkovinou ve vašem těle, jenž poskytuje pružnost a pevnost vaší pokožce.

Zdroj: USDA, National Library Of Medicine