Na která jídla definitivně zapomenout, pokud chcete dosáhnout vysněné postavy

Jestliže je vašim přáním mít pěknou štíhlou postavu, pak si budete muset dobře rozmyslet, co vkládáte do svých úst. Existují totiž jídla a nápoje, která byste měla raději vynechat.

Není to nic spravedlivého, protože jsou ženy, které jedí takřka vše a nepřibírají, nicméně jakmile přijdou do věku okolo 40 let, i jim hrozí přibírání snad i ze vzduchu a vody. Které potraviny úplně vyloučit chcete-li skutečně zhubnout?

Polotovary a rychlá občerstvení

Možná, že se to týká právě i vás, že si občas pochutnáte na polotovarech či pokrmech z fast foodu. Pravdou je, že jde o rychlé zahnání hladu, ale než takové jídlo vložíte do svých úst, přemýšlejte, zda vám to skutečně za to stojí? Na jedné straně rychlost, pohodlí – na druhé nevzhledné faldy, kterých se ne a ne zbavit. Hamburger či smažené kuřecí kousky v těstíčku za pět kilogramů navíc určitě nestojí.

Paštiky a uzeniny

Máte tušení, kolik nasycených (nehodných) kyselin obsahují uzeniny a paštika? Doufáme, že vás ani nenapadne snídat chléb s paštikou či nějakými uzeninami? Jednou za čas možná, ale rozhodně by nemělo jít o pravidlo. Jestliže chcete zhubnout, zapomeňte na párky, klobásky, paštiky a měkké i tvrdé salámy. Všechny obsahují více než 1000 kJ na 100 gramů, což je opravdu hodně. Když už tak si pochutnejte na kuřecí či krůtí šunce.

Bílé pečivo a některé přílohy

Přibližně 50% denní stravy by měly tvořit sacharidy, které se nacházejí v obilí, pečivu, bramborách apod. Sacharidy samozřejmě potřebujete, měly by se však vybírat obezřetně dle glykemického indexu. Potraviny s vysokým obsahem škrobu a dokonce i cukru se štěpí na glukózu velmi rychle. Tím stoupne hladina cukru v krvi a také opět rychle klesne, což způsobí nekontrolovatelný hlad. A hladový člověk sahá po čemkoliv, co mu pod ruce přijde. Zaměřte se tedy na potraviny s nízkým glykemickým indexem – zelenina, přírodní rýže, quinoa. Naopak zapomeňte na bílé pečivo, bílou rýži, těstoviny. Brambory mají samo o sobě vyšší GI, ale v kombinaci s libovým masem či rybou hladinu cukru nezvyšují – nicméně ani s nimi to nepřehánějte.

Smetana, sušenky a tučné mléčné výrobky

Ačkoliv se to nezdá, jsou tyto výrobky plné cukru a nezdravých tuků, které nejsou na první dojem patrné. Redukci tuků můžete ovlivnit tím, že budete dávat pozor právě na tyto skryté tuky v potravinách a produktech, jako jsou tučné mléčné výrobky, smetana, majonéza, dorty, mléčná čokoláda apod. Hodně tuků mají sušenky, místo nich si dejte raději ovoce s bílým jogurtem.

Slazené nápoje – limonády

Jsou sladké, chutné, lákavé a mají v sobě příšerné množství cukru. Jedná se o tak zvané prázdné kalorie, které jsou zdrojem dalších kilogramů a tukových polštářků. Cukr by měly omezit především ženy blížící se 40 let a najít si jinou alternativu slazení. Tyto prázdné kalorie vyvolávají choutky na další prázdné kalorie.

Alkohol

Existuje určitě více důvodů, proč nekonzumovat alkohol. Ne jen fakt, že alkohol je plný kalorií. Samozřejmě, dáte-li si skleničku červeného či bílého po dobrém obědě či večeři, nic se neděje. Ženy, opět starší 40 až 45 let, které vypijí denně 2 až 5 skleniček vína či jiného alkoholu mají 1,5x větší riziko vzniku rakoviny prsu. S blížící se menopauzou bývají ženy konzumující alkohol i náchylnější na návaly a pocení – alkohol tyto symptomy ještě umocní. Chcete-li si dopřát nějaký ten alkohol, pak je to skutečně maximálně 1 sklenička vína za den.

Obrázky: pixabay.com