Rozdíly mezi tlustým a nafouklým břichem: Řešení obou variant se značně liší

Fotografie: Shutterstock

Někdy je náročné určit, zda je vaše břicho nafouklé, nebo tlusté. Přestože může vypadat stejně, příčiny i řešení se v mnoha ohledech liší.

Větší bříško může mít několik příčin, když vyloučíte těhotenství a zdravotní problémy, je obvykle na vině buď přibývání na váze, tedy tuk, nebo nadýmání, tedy nafouklé břicho. Občas je těžké tyto dvě příčiny odlišit. Jedním ze základních rozdílů je však to, že přibírání na váze je vždy postupné, kdežto nafouklé břicho se může objevit i doslova ze dne na den, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie. To však nejsou jediné způsoby, jak rozeznat, o co přesně se jedná.

Jak rozeznat tlusté břicho od nafouklého

Nafouklé i tlusté břicho mohou mít podobné znaky, ale jsou způsobeny odlišnými faktory. Tlusté břicho obvykle znamená přemíru tukové tkáně pod kůží, zatímco nafouklé břicho bývá způsobeno nadýmáním v trávicím traktu.

Tlusté břicho

Pokud máte pod kůží přemíru tukové tkáně, můžete si všimnout, že se břicho postupně zvětšuje a tvar se mění z plochého na kulatý. Tuk, který se hromadí v oblasti břicha, zvětšuje i obvod pasu. Zvětšování bývá postupné a břicho bývá v tomto případě spíše měkké. Břišní tuk je spojován s mnoha zdravotními riziky, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění.

Nafouklé břicho

Nafouklé břicho bývá obvykle způsobeno nadýmáním v trávicím traktu, které je vyvoláno například nadměrnou konzumací potravin s vysokým obsahem vlákniny, pitím sycených nápojů, stresem nebo zdravotními problémy, jako jsou syndrom dráždivého tračníku a celiakie. Obvykle se objevuje brzy po jídle a postupně mizí během několika hodin.

Jestliže je břicho nafouklé, je zvětšené obvykle zejména v horní části a může být spojeno s nepohodlím a bolestí, zvláště pokud je přítomen syndrom dráždivého tračníku nebo jiná gastrointestinální porucha. Na pohmat bývá obvykle tvrdé a může ho doprovázet i plynatost.

Jaké jsou příčiny velkého břicha

Pokud se jedná o tukovou tkáň, příčinami obvykle bývají nezdravá strava a nedostatek pohybu. V případě zvětšeného břicha v důsledku nafouklého břicha a nadýmání je na vině většinou nadměrné hromadění plynu ve střevech. Tento stav může mít mnoho příčin, včetně:

  • Nadměrného příjmu potravy: Konzumace velkého množství potravy najednou, zejména potravin bohatých na sacharidy, může způsobit nadměrné množství plynu.
  • Intolerance laktózy: Laktóza je cukr obsažený v mléčných výrobcích, který někteří lidé nemohou trávit. To způsobuje, že se mléčné výrobky hromadí v trávicím traktu a fermentují, což vede k nadýmání.
  • Syndrom dráždivého tračníku: Toto je stav, při kterém jsou střevní svaly přecitlivělé na podněty, což vede k nadměrné produkci plynu a bolestem břicha.
  • Polykání vzduchu: Při jídle nebo pití můžete polykat i vzduch, který se hromadí v trávicím traktu a způsobuje nadýmání.
  • Potravinové alergie nebo intolerance: Některé potraviny mohou způsobit nadýmání u lidí, kteří jsou na ně alergičtí nebo mají intoleranci.
  • Zpomalení trávicího traktu: Pokud se potrava pohybuje trávicím traktem pomaleji než obvykle, může dojít k hromadění plynu.
  • Zánětlivé střevní nemoci: Některá střevní onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, mohou způsobit nadýmání a nafouklé břicho.

Jak se zbavit nafouklého břicha

Pokud je velké břicho způsobeno hromaděním tukové tkáně, je řešení nasnadě, spočívá v úpravě jídelníčku a zvýšení fyzické aktivity. Zdravější stravovací návyky a pravidelný pohyb mohou zmírnit i potíže způsobené nafouklým břichem. Pokuste se také jíst pomaleji a jídlo vždy důkladně pokousejte. Pokud víte, že nadýmání vyvolávají konkrétní potraviny, snažte se jim vyhýbat. Dbejte také na dostatečný pitný režim.

Fotografie: Depositphotos

Je důležité si uvědomit, že nafouklé břicho a nadýmání mohou být také příznaky vážnějšího zdravotního problému. Pokud trpíte těmito obtížemi často, nebo jsou doprovázeny dalšími příznaky, jako jsou bolesti břicha nebo průjem, měli byste se poradit se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]