Pádné důvody, proč přestat pít kravské mléko. Vysoký cholesterol je to poslední, co by vás na tom mělo trápit

Fotografie: Depositphotos

Kravské mléko je bráno jako dostupný zdroj vápníku. Existují ale situace, kdy není příliš vhodné ho pít. Někdy je lepší se mléku úplně vyhnout.

Od dětství jsme nabádáni k tomu, abychom denně pili mléko, protože tím zásobujeme náš organismus důležitým vápníkem. Někteří odborníci jsou ale toho názoru, že vápník je možné získat i z jiných potravin. Zvláště když je konzumace kravského mléka spojena s určitými zdravotními problémy.

Zlomeniny kostí

Je zajímavé, že přestože kravské mléko vápník obsahuje, může lidské tělo o tento prvek okrádat. Živočišné bílkoviny produkují kyselinu a vápník funguje jako její neutralizátor. Lidé, kteří pijí mléko, mají ve skutečnosti více zlomenin než ti, co mléko nepijí.

Rakovina prostaty

Mléko a sýry jsou spojené se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prostaty u mužů. Většinou se vyskytuje ve věku 70 let a výše. Lepší je vsadit na dietu bez použití kravského mléka.

Fotografie: Pixabay

Intolerance laktózy

Laktóza, obsažená v kravském mléce, je pro některé lidi velmi obtížně stravitelná. Vede to ke vzniku nevolností, křečí, plynatosti a průjmů. Přitom intolerance laktózy se může vyvinout i během života, člověk se s ní nemusí narodit. Řešením je vyloučení kravského mléka ze stravy.

Akné

Nepříjemné pupínky na obličeji jsou spojené s obdobím dospívání. Je pravděpodobné, že právě kravské mléko může u chlapců a dívek zvyšovat problémy s akné.

Cholesterol

Pití kravského mléka může stát i za zvýšením hladiny cholesterolu v krvi. Jedna porce mléka obsahuje až 24 mg cholesterolu. Ten má negativní vliv na srdce. Oproti tomu rostlinná strava cholesterol neobsahuje.

Fotografie: Pixabay

Rakovina vaječníků

Ženy, které jsou zvyklé konzumovat čtyři a více porcí mléčných produktů denně, jsou vystavené většímu riziku vzniku rakoviny vaječníků. I zde je možná lepší vsadit na rostlinnou stravu.

Nasycené tuky

Jedna porce plnotučného mléka může obsahovat až 20 procent doporučené denní dávky nasycených tuků. Jestliže jste tedy zvyklí pít pravidelně více než tři porce plnotučného mléka, riskujete vyšší obsah těchto tuků ve svém organismu.

Zdroj: Healthline, Peta