8 věcí, které je potřeba vědět o kojení

Dlouhodobé kojení přispívá k odvrácení rakoviny prsu a vaječníků. V krátkodobém horizontu vám fyzický kontakt pomůže spojit se s vaším dítětem. Nutí vás, abyste chvíli seděli klidně a soustředili se na kojení a dítě. Kojení rovněž uvolňuje „mateřské hormony“, jako je prolaktin, který pomáhá při tvorbě mléka kojícím ženám a oxytocin, který má rovněž pozitivní vliv na matku a dítě – přezdívá se mu hormon lásky. V neposlední řadě pomáhá kojení při spalování kalorií.

Počátky kojení

Počátky kojení mohou být pro nezkušenou maminku nepříjemné, bolestivé. Zvlášť, saje-li dítě mléko čistě z bradavky. Při kojení by mělo mít dítě v ústech celý dvorec. Pokud si nevíte rady, neváhejte požádat o radu laktační poradkyni. Jakmile je dítě správně „uchyceno“, nepohodlí se vytratí.

Pitný režim kojících maminek

Máte dojem, že se vám tvoří málo mléka? Pak musíte A) pravidelně kojit, aby se stimuloval hormon prolaktin, B) vyvarovat se stresu a odpočívat, C) dbát na vyváženou stravu a v neposlední řadě také na pitný režim. Kojící žena by měla dbát na pitný režim, ale je nesmysl násilím do sebe lít 5 litrů tekutin za den s tím, že se vám pak bude lépe tvořit mléko. Pijte podle potřeby cca 2 až 3 litry za den.

Mám asi málo mléka

Nezřídka se stává, že během třetího až šestého týdne (pak v rozmezí třetího až devátého měsíce) může mít maminka dojem, že má patrně málo mléka. Jde však o pár dnů (3 až 5 dnů) a děje se tak v období růstového spurtu dítěte (zrychlené období růstu kojence). Situace má řešení – přikládejte dítě častěji k prsu, třeba i co dvě hodiny. Dítě tak ukojí své potřeby a vám se zvýší laktace.

Silnější imunita

Kojení chrání dítě proti různým onemocněním. Některé studie prokazují, že požívání mateřského mléka chrání dítě později i proti některým typům rakoviny. Mateřské mléko obsahuje živiny a protilátky, které posilují obranyschopnost těla.

Ochrana před alergiemi

Děti krmené umělou výživou (sójovým či kravským mlékem) vykazují mnohem častěji různé alergické reakce, než děti kojené mateřským mlékem. Děti, které jsou krmené umělou výživou bývají náchylnější k zánětům, infekcím, alergiím a dalším zdravotním problémům.

Kojení podporuje vyšší IQ

Byla provedená studie, která potvrdila, že existuje spojení mezi kojením a kognitivním vývojem. Dlouhodobé kojení zkrátka zvyšuje u dětí inteligenci. Během kojení vzniká emocionální propojení s matkou, které s největší pravděpodobností přispívá k zvýšení inteligenčního potenciálu, svou roli však hrají také mastné kyseliny nacházející se v mateřském mléce.

Kojení snižuje obezitu

Mateřské mléko neobsahuje tolik inzulínu, jako umělá výživa. Kojením se dostává dítěti více sytících složek (leptin, bílkoviny), které jsou klíčové při regulaci chuti k jídlu. Děti na umělé výživě přibírají v prvních týdnech rychleji, to může být příčinou pozdější obezity.

Jak si kojení zpříjemnit

Snažte se kojení učinit ze začátku co nejpříjemnější. Pomůže to vám i dítěti. Pusťte si příjemnou hudbu, zajistěte intimní osvětlení. Je to období vzájemného poznávání, hledání. Neobávejte se kojení tělo na tělo. Na miminko nepospíchejte. Klidně zkuste i kojení ve vaně s teplou vodou.

Obrázky: pixabay.com