Jak se vyrábí domácí ricotta

Ricotta je velmi všestranný krémovo-tvarohový sýr, který je navíc bohatým zdrojem vápníku a hodí se také do dietních jídelníčků. Podobně, jako mnoho jiných mléčných výrobků má i ricotta několik druhů v závislosti na kvalitě a původu použitého mléka. Odlišnost v chuti spočívá na různých postupech při její výrobě.

V dnešním článku vám přinášíme návod, jak si doma vyrobit tento lahodný krémový sýr, který se hodí pro přípravu dalších jídel. Asi nejčastěji se ricotta používá do sladkých dezertů, koláčů, k zapékání na slaný způsob, ale také jen tak na chleba.

Potřebné ingredience

  • 1 ½ l plnotučného mléka (nejlépe čerstvé – farmářské mléko)
  • ½ l smetany ke šlehání – tučnější je lepší
  • 1 lžička mořské soli – může být i normální
  • 4 PL citrónové šťávy

Další pomůcky pro výrobu

  • Cedník
  • Plátno, utěrka nebo plena
  • Kuchyňský teploměr

Postup přípravy

Do většího hrnce si dáme mléko spolu se smetanou a osolíme – jakmile začnou okraje pěnit, vyzkoušíme pomocí teploměru, zda teplota dosahuje 80 stupňů. Pokud teploměr nemáme – počkáme, až se vytvoří škraloup, který odstraníme a vlijeme citrónovou šťávu. Směs se začne pozvolna srážet a na nejmenším plameni dovaříme ještě dvě minutky. Odstavíme z hořáku a necháme na teplém místě stát hrnec hodinu, i déle.

Poté si vložíme do jiného většího hrnce cedník, přes který přehodíme plátno či utěrku a směs do něj nalijeme. Necháme okapat a vyklepneme bochánek ricotty. Skladujeme v plastové krabičce v lednici i několik dní.

Zbylou syrovátku, která zůstala po okapání, můžeme použít dále do bramborové polévky, k přípravě ovocných koktejlů, smoothie, použít do těsta na buchtu nebo zeleninových salátů. Vylévat by jí bylo škoda – syrovátka, ač se zdá být jen odpadním produktem, je velmi zdravá!

Fotografie publikována se svolením Apolonia Photography/FreeDigitalPhotos.net