Konzumace potravin, které pomohou při nachlazení. Za pár dní je po rýmě

Najednou se vám těžko vstává z postele? Podíváte se do zrcadla a váš nos je červený, oči nateklé a v krku máte knedlík? To jsou neklamné příznaky nachlazení. Ze dne na den vás může přepadnout a najednou je problém i jen si dojít do kuchyně udělat čaj. Všichni to dobře známe a všichni se také chceme co nejrychleji zase dostat do normálu. Určitě to pár dní zabere a není nutné hrát si na hrdinu a tvářit se, že vám nic není. Raději to vyležte a vyzkoušejte naše tipy, které vám pomohu dostat se rychleji do formy. Pokud si dopřejte tyto potraviny, máte větší šanci, že se z nachlazení rychleji „vyškrábete“.

Neslazený řecký jogurt

Potraviny bohaté na bílkoviny jsou při nachlazení tou nejlepší volbou. Bílkoviny totiž pomáhají imunitnímu systému regenerovat a opravovat poškozené buňky. Vybírejte variantu bez příchuti a s malým množstvím tuku. Když ležíte v posteli, není dobré přecpávat se tučnými ani sladkými věcmi. Dostatek živin získáte z obyčejného řeckého jogurtu nebo skyru.

Kapusta

Pravdou je, že kapusta nepatří zrovna k populárním potravinám. Je ale velice bohatá na různé živiny, které může vaše oslabená imunita postrádat. Obsahuje vitamín A, C, K, železo, hořčík nebo mangan či vápník. Jídlo bohaté na živiny je klíčové pro rychlou regeneraci organismu, který je oslaben nemocí.

Ovesné vločky

Co si dát na snídani? Volba je jasná – nic lepšího než ovesné vločky neexistuje. Smíchejte je s vodou, mlékem nebo jogurtem a vytvořte si chutnou snídaňovou misku, kterou doplníte ještě třeba semínky, medem nebo ovocem.

Zelený čaj

Je samozřejmostí, že si při nachlazení dopřáváte pořádně horký čaj. Šance na rychlé uzdravení ale ještě zvýšíte pitím zeleného čaje. Neobsahuje totiž kofein, ale namísto toho je vynikajícím zdrojem antioxidantů, které posilují funkce imunitního systému.

Fermentované potraviny

Kde se nachází nejvíce bakterií imunitního systému? Přeci ve střevech! Proto je velmi důležité dbát o to, aby vaše střeva byla sídlem prospěšných bakterií. A právě fermentované potraviny tomu mohu hodně pomoci. Dopřejte si třeba nakládané zelí, kimchi, miso nebo tempeh – to vše vás dokáže před nachlazením spolehlivě ubránit. Posílí také vaši imunitu, aby se podobná nepříjemnost už v blízké době neopakovala.

Kuřecí polévka

Kdo by neznal starou dobrou radu našich babiček, že na nachlazení nejlépe funguje pořádně horká kuřecí polévka? A je to pravda – silný vývar dokáže divy. Poskytuje tělu nutnou hydrataci a dodává tělu živiny bez toho, aniž by zatěžoval trávení. Horká polévka také skvěle uvolní ucpaný nos.

Cizrna

I pokud nejste zrovna velkými fanoušky této luštěniny, na cizrnu byste neměli zcela zanevřít. Je plná vlákniny, bílkovin a posiluje naše tělo tak, aby mělo dost energie bojovat s infekcí. Díky vláknině se navíc živiny snadněji ve střevech vstřebávají.