Kakao není jen chutný nápoj. Nabízí celou řadu zdravotních benefitů, které ocení zejména starší ženy

Fotografie: Freepik

Kakao je nápoj, který nejvíce milují především děti, protože je za prvé zdravé a za druhé sladké a velice dobré. Ale měly by ho pít nejen děti.

Ženy, kterým již bylo čtyřicet let, vlastně potřebují pít kakao každý den. Nápoj má pozitivní vliv na organismus, a právě z toho důvodu je doporučován i starším lidem. Jeho vlastnosti totiž pomáhají udržovat provoz mnoha orgánů, které mohou s rostoucím věkem selhávat. Ale i kakao může být v nadměrném množství škodlivé, takže na to pozor, říká lékař Rupert Shepherd.

Proč je kakao vhodné po čtyřicítce

V kakaových bobech se nachází velké množství užitečných látek, které ani po jejich zpracování prakticky vůbec neklesají. Poté, co je z nich vytlačen olej, jsou použity na výrobu kakaového prášku. Z něj se vyrábí opravdu lahodný nápoj, jenž je užitečný i pro lidi, kterým už bylo 40 let. S věkem v těle dochází k mnohým problémům a čokoládový nápoj může zabránit několika z nich.

Fotografie: Pixabay

K těm nejčastějším patří:

  • je to antidepresivum – zlepšuje náladu a předchází depresi,
  • dává sílu – kakao může s přehledem nahradit kávu nebo čaj,
  • prevence aterosklerózy – kakao může snížit hladinu špatného cholesterolu,
  • chrání před UV zářením – nápoj obsahuje melanin, který odolává pronikání ultrafialových paprsků do kůže,
  • zlepšuje metabolismus,
  • zmírňuje příznaky astmatu,
  • stimuluje nervový systém.
Fotografie: Freepik

Je dost možné, že z nápoje získáte opravdu pozitivní účinek, ale je třeba dodržovat normu. Stačí vypít jeden až dva šálky kakaa denně. Doporučujeme ho pít ráno, aby se přes den spotřebovalo velké množství energie, které dává.

Proč ženy potřebují pít kakao

U žen po čtyřicítce dochází ke změnám ve vzhledu a v jejich celém těle začíná porucha. Objevuje se nadváha, kůže přestane být pružná, mizí veškerá energie a přichází další ne moc příjemné věci. Pití kakaa každý den pomůže zmírnit příznaky, které se projevují s menopauzou. Antioxidanty obsažené v kakau prodlužují mládí, díky přítomnosti zinku zlepšují stav pokožky a jelikož se kakao podílí na syntéze bílkovin, vlasy i pokožka budou stále vypadat svěže.

Kakao dokonce zlepšuje stav cévních stěn, což ovlivňuje stav celého těla. Jeho pravidelné užívání pomáhá udržovat zdravý rozum, protože se zvyšuje mozková aktivita. To pomáhá předcházet demenci.

Nežádoucí účinky kakaa

Každý produkt, který je pro tělo užitečný, může být zároveň i škodlivý, pokud to přeženete s množstvím. To platí právě i pro kakao, jež obsahuje i kofein. Jeho nadměrná konzumace bude mít špatný vliv na krevní tlak. Je nežádoucí pít kakao, pokud u vás existují onemocnění, která se nesnesou s látkami obsaženými v něm. Jeho nadměrné pití může vést k alergické reakci na kakao. Neužívejte ho před spaním, protože povzbuzuje mysl a narušuje normální odpočinek.

Fotografie: Pixabay

U lidí s poruchou metabolismu purinů se mohou vyvinout usazeniny soli v kloubech, může dojít i k rozvoji dny a ke vzniku kamenů v močovém měchýři nebo ledvinách. Těhotným ženám se také nedoporučuje kakao konzumovat, protože může být narušena absorpce vápníku, která je nezbytná pro vývoj dítěte.

Připravte si kakao s vodou

Odborníci na výživu věří, že kakao bude pro tělo prospěšnější, pokud bude připraveno ve vodě, tak, jako se obvykle vaří káva. Chutná samozřejmě lépe s mlékem a s cukrem, ale pro tělo je takto připravené méně užitečné. Doporučuje se úplně vynechat cukr a nahradit ho stévií. V opačném případě totiž získáte velmi kalorický produkt, po němž tak maximálně přiberete nějaké to kilo. Do šálku postačí dát 2–3 lžičky kakaového prášku.

Zdroj: MedicalNewsToday