Varovné projevy nadbytku cukru v těle. Přibírání na váze rozhodně není jediným

Fotografie: Depositphotos

Cukr je nezbytnou součástí jídelníčku každého člověka, ovšem v tomto případě platí dvojnásobně, že všeho moc škodí. Projevy vaše těla vám napoví, že konzumujete příliš mnoho cukru.

Život zcela bez cukru samozřejmě není možný, ovšem jistě se všichni shodnou na jedné věci – příliš mnoho cukru škodí. To, že vynecháváte sladkosti, někdy nemusí znamenat, že nepřijímáte cukr. Pokud opravdu chcete snížit jeho konzumaci, je třeba číst složení i na slaných produktech. Zajímá-li vás, jak jste na tom vy, možná vám napoví několik příznaků, které varují, že jíte příliš mnoho cukru, aniž byste si to vůbec uvědomili. Více prozradila lékařka Kelly Wood.

Nárůst tělesné hmotnosti

Tady je to jasné. Pokud si nehlídáte jídlo, je dost možné, že přijímáte příliš mnoho kalorií a také cukru. Ve vašem životě mohlo nastat období, kdy se ručička na váze rychle vymrštila na vyšší hodnoty, přitom můžete mít pocit, že si nejste vědomi toho, co děláte špatně. Teď už to víte, jíte moc cukru.

Fotografie: Depositphotos

Cukr způsobuje kolísání energie

Cukr je rychlým zdrojem energie. Člověk by si řekl, že tedy není možné při jeho nadměrné konzumaci být unavený a apatický. Ale opak je pravdou. Cukr je sice hlavním zdrojem energie, ovšem pokud ho jíte až moc, může dojít ke kolísání energie v důsledku jak nadměrné spotřeby, tak i poklesu příjmu.

Riziko vzniku zubního kazu

Zde zřejmě není třeba nic dodávat. Každý zubař vám potvrdí, že vysoký příjem cukru je rizikem pro vznik zubního kazu. Proč si myslíte, že má tolik dětí zkažené své mléčné zoubky? Děti málokdy odolají sladkostem, stejně tak rodiče jim často nedokážou odepřít chuť na něco dobrého. Chcete-li mít krásný a zářivý úsměv, cukru se vyhněte.

Pupínky a vyrážka na kůži

Dopřáli jste si kus čokolády a hned se vám druhý den na pleti objevily nevzhledné pupínky? Tady máte důkaz toho, že cukr má velký vliv na vzhled vaší pokožky. Pupínky, vyrážka či záněty kůže mohou být způsobeny zvýšením inzulínu. Ve skutečnosti také existuje souvislost mezi cukrem a tvorbou vrásek.

Nadýmání a zažívací potíže

Pokud si nedokážete odepřít sladké a jeho příjem je ve vašem případě skutečně vysoký, je dost možné, že vás často trápí nadýmání a zažívací problémy. Pokud ano, našli jste odpověď na otázku, co je příčinou vašich žaludečních potíží. S největší pravděpodobností je to způsobeno nesnášenlivostí fruktózy.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]