Příznaky, které mohou značit nastupující demenci a většina lidí je stále přehlíží

Fotografie: Freepik

Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, ale samotná demence není specifickým onemocněním, spíše souborem příznaků, které značí vážné narušení nervové soustavy, především fungování mozku. Přesnou příčinu může určit pouze neurolog, ale 60-80 % pacientů s demencí se léčí s Alzheimerovou chorobou.

Nemocní si neuvědomují změny, ale dochází k odumírání mozkových buněk a poškození kognitivních funkcí, jako jsou paměť, komunikace, myšlení, pozornost nebo rozpoznávání. Jaké jsou další příznaky demence?

Nejčastější příznaky demence

Demence je často doprovodným jevem Alzheimerovy choroby, dalším častým případem je vaskulární demence nebo demence po prodělané mrtvici. Jaké jsou hlavní příznaky demence?

Problémy s plánováním nebo řešením úkolů

U starších lidí dochází k takzvané senilní demenci, kterou symbolizuje neschopnost plánovat nebo řešit jednoduché úkoly. Na začátku jsou potíže se soustředěním, v pozdějších fázích není dotyčný schopný uvařit podle receptu nebo zaplatit úhradu bankovním převodem.

Zhoršené mentální schopnosti

Neschopnost zahrát si oblíbenou společenskou hru? Potíže s provedením jednoduchých úkonů? I to může znamenat počáteční demenci, protože většinu těchto úkolů zvládne zdravý člověk bez dlouhého přemýšlení. Ve chvíli, kdy i rutinní úkol dotyčný nezvládne, je třeba vyhledat neurologa.

Potíže s komunikací

Pacienti s demencí přestávají komunikovat, nevzpomínají si na slova nebo ztrácí „nit“ při běžném hovoru. Zpočátku dotyčnému vypadávají slova, to by mělo být signálem k návštěvě odborníka.

Uzavřenost a změny osobnosti

Ve chvíli prvních kognitivních potíží se nemocní často izolují, protože nezvládají společnost a hovory s lidmi nebo pracovní vytížení. U pacientů dochází také často ke změnám osobnosti, což přináší konflikty v okruhu nejbližších, kteří nemají o nemoci tušení.

Zhoršení paměti a „blackouty“

Každý má někdy výpadek paměti, ve chvíli, kdy se tak děje pravidelně, je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc, protože zapomínání na každodenní události, narozeniny, základní údaje a další obecně známé informace je prvotním příznakem demence a je nutné informovat svého lékaře.

Jak předcházet demenci

Demence je velmi vážné onemocnění, snížit riziko můžete:

  • zdravým jídelníčkem a vyváženou stravou bohatou na vitamíny a minerály,
  • udržením optimální hmotnosti,
  • cvičením,
  • omezením alkoholu a kouření,
  • snížením krevního tlaku a udržením cholesterolu a cukru v normálu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]