Frekvence močení vypovídá o stavu tělesného zdraví. Může varovat i před cukrovkou a ledvinovými kameny

Fotografie: Depositphotos

Frekvence močení může být jedním z ukazatelů toho, jak je na tom vaše celkové zdraví. Pokud je příliš vysoká, můžete se potýkat s nebezpečnými problémy.

Močení je součástí každodenního dne člověka. Často si však říkám, kolikrát denně je to asi tak zdravé a kdy bych se měl raději ujistit, zda je s mým močovým systémem vše v pořádku. Nedávno jsem naštěstí narazil na zajímavý článek od lékařky Meredith Goodwin, která veškeré informace týkající se této záležitosti dala dohromady, a vytvořila tak skvělý přehled.

Frekvence močení a lidské zdraví

Normální frekvence močení se může lišit u každého člověka a závisí na různých faktorech, včetně pitného režimu, věku, zdravotního stavu a dalších individuálních okolností. Pro většinu dospělých lidí je normální vykonávat potřebu přibližně 6 až 8krát denně – pokud však například pijete příliš mnoho vody nebo konzumujete diuretika, může to být klidně několikrát více. Ačkoliv tento faktor zpravidla nevyžaduje návštěvu lékaře, v některých případech bude vyšetření potřeba.

Pokud tedy pravidelně močíte maximálně 10krát denně a nemáte žádné problémy, se vší pravděpodobností je vše v pořádku – pokud naopak vykonáváte potřebu méně než 6krát denně, měli byste se zaměřit na pravidelný příjem tekutin. V případě, že se zvýšená frekvenci močení objevuje nepravidelně a doprovází ji některé další nepříjemné příznaky, mohlo by se jednat o důsledek následujících stavů:

  • těhotenství,
  • infekce močových cest,
  • cukrovka,
  • hypokalcémie nebo hyperkalcémie,
  • nízký obsah draslíku v krvi,
  • anémie,
  • užívání některých léků,
  • úzkost,
  • ledvinové kameny.

Barva moči je zrcadlem lidského zdraví. Neobvyklým vzhledem může odhalit i nádor a infekce

selhání ledvin
Fotografie: Freepik

Pozor byste si měli dávat podle webu Healthdirect také na nadměrnou konzumaci kávy a alkoholu, která má močopudné účinky. To znamená, že budete muset močit mnohem více než obvykle – pokud naopak pijete příliš mnoho kávy či alkoholu a nemáte žádnou potřebu jít na WC, může jít o známku zdravotního problému.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud močíte každý den tak často, že to ovlivňuje kvalitu vašeho života, promluvte si raději se svým lékařem – stejně tak je důležité obrátit se na odborníka v případě, že při močení pociťujete pálení a nedokážete kompletně vyprázdnit svůj močový měchýř. Tyto příznaky mohou značit nebezpečné onemocnění ledvin či nadledvin, o kterém jsme na webu ZdravéStravování nedávno psali.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]