Škodlivých účinků zlozvyku jménem přejídání je celá řada

Ať už doma nebo venku, nekonečné možnosti chutného a lákavého jídla, dostupnost rychlého občerstvení, to vše usnadňuje přejídání. Jestliže si neuvědomujete velikost porcí, může se takové přejídání zvrtnout, což vede k negativním zdravotním následkům. Jedním ze způsobů, jak dostat tento zlozvyk pod kontrolu, je nejdříve pochopit, jak takové přecpávání ovlivňuje tělo.

1. Nadbytek tělesného tuku

Přejídání je úzce spojeno s nadbytkem tělesného tuku a obezitou, protože vaše tělo má nadbytek kalorií. Chcete-li se vyhnout přírůstku tuku, zaměřte se na ty správné potraviny a vhodnou velikost porce.

Obezita, která je definována jako index tělesné hmotnosti (BMI) 30 nebo vyšší, je jedním z hlavních rizikových faktorů metabolického syndromu. Těžká nadváha a obezita zvyšuje vaše šance na srdeční choroby a další zdravotní problémy, jako je diabetes a cévní mozková příhoda.

2. Vysoká pravděpodobnost onemocnění

Chronické přejídání může podporovat obezitu a inzulínovou rezistenci, dva hlavní rizikové faktory metabolického syndromu – souhrn stavů, které zvyšují riziko srdečních chorob, mrtvice a diabetu.

3. Narušení regulace hladu

Chronické přejídání může potlačit hormony, které kontrolují sytost a určují, kdy má tělo dostat potravu (hlad) což ztěžuje určení, kdy vaše tělo opravdu potřebuje jídlo. Regulaci hladu ovlivňují dva hlavní hormony – ghrelin, který stimuluje chuť k jídlu, a leptin, který potlačuje chuť k jídlu. Přejídání může tuto rovnováhu narušit a nebudete schopni rozlišovat mezi chutí a skutečným hladem.

4. Riziko snížení funkce mozku

V průběhu času může přejídání poškozovat funkci mozku. Několik studií spojuje neustálé přejídání a obezitu s mentálním úpadkem u starších dospělých ve srovnání s těmi, kteří se nepřejídají a znají správnou míru. Chronické přejídání a obezita jsou spojeny s kognitivním poklesem během stárnutí.

5. Trávicí potíže a nevolnost

Akutní přejídání může mít za následek nevolnost a zažívací potíže v důsledku velkého množství potravin vstupujících do žaludku a přetěžování trávicího systému. Když budete jíst hodně jídla a začnete dosahovat horního limitu kapacity žaludku, můžete zaznamenat nevolnost nebo zažívací potíže. V těžkých případech může tato nevolnost vyvolat zvracení. Vedle toho vám také hrozí plynatost a nadýmání.

6. Únava a ospalost

Přecpávání může způsobit, že se budete cítit ospalí a velmi unavení. Může to být způsobeno nadměrnou produkcí inzulínu, což vede k nízké hladině cukru v krvi.

Je snadné se přejídat, pokud nevěnujete pozornost tomu, kolik toho jíte a co. Tento zlozvyk může vést k nadýmání, plynatosti, nevolnosti, hromadění tělesného tuku a vyššímu riziku mnoha onemocnění, včetně rakoviny. Proto byste se měli snažit zabránit přejídání snížením velikosti porcí, menší konzumací zpracovaných potravin a soustředěním se na zdravé potraviny.

Fotografie: Pixabay