Stařecká demence je strašákem seniorů. Příznaky se často podceňují

S vyšším věkem přichází řada zdravotních problémů, jako je i známá stařecká demence. Tělo začíná být opotřebované, začíná bolet a projevují se také další neduhy. Řada seniorů se potýká s problémy pohybového aparátu, trápí je vysoký cholesterol, cukrovka nebo potíže se srdcem. To však jsou ve výsledku daleko menší problémy, než když nefunguje to nejdůležitější – hlava.

Se stoupajícím věkem si můžete všímat, že senioři častěji zapomínají, hůře se orientují v prostoru a čase častokrát už s nimi nebývá „kloudná řeč“. Může to být jen nepříjemný projev stáří, ale také něco daleko vážnějšího – demence.

Není to jen zapomínání

Stařecká demence je poměrně vážné degenerativní onemocnění, které vzniká kvůli změnám na struktuře mozku. Nejvíce ohrožuje osoby starší 60 let a čím je člověk starší, tím je pravděpodobnější, že demenci bude mít. Za nejčastější typ demence bývá označována Alzheimerova choroba. O demenci se často mluví v nadsázce či s despektem, ale rozhodně to není na místě. Neléčená demence pacienty ohrožuje přímo na životě, protože takoví lidé nejednají racionálně a mohou si velice snadno ublížit.

Člověk se mění

Při demenci jsou postiženy všechny složky chování – kognitivní funkce, změny nálad, změny osobnosti, ztráta paměti, neschopnost postarat se o sebe v těch nejběžnějších věcech. Nevyplatí se tuto nemoc podceňovat. Ale jak poznat, že se vašich blízkých může týkat?

Potíže s mluvením

Jedním z hlavních ukazatelů jsou potíže s vyjadřováním. Takto postižený člověk obtížně hledá slova, nemůže si vybavit běžné výrazy. Zhoršuje se i vybavování jmen a schopnost pamatovat si nové informace. Platí, že lidé s výraznější mentální stimulací v průběhu života obecně méně demencí trpí. Proto je dobré věnovat se po celý život čtení knih, luštění křížovek apod.

Deprese a asociální chování

Dalším typickým znakem může být snížená schopnost postarat se o sebe v běžných činnostech, které vám dříve nečinili žádný problém. Takoví lidé hůře plánují, neumí si zorganizovat čas a práci, ztrácí pojem o prostoru a čase. Výjimkou nebývá ani změna nálady nebo osobnostních rysů. Deprese, smutek, neochota se socializovat nebo dokonce agrese jsou projevy nastupující stařecké demence.

Nespavost

Některé méně časté typy demencí se projevují i nespavostí. Ta je sice pro vyšší věk typická sama o sobě, ale demence ji ještě zhoršuje. Nedostatek melatoninu může vést k častějšímu nočnímu bdění, což logicky vede k únavě a spánku přes den. Demence s Lewyho tělísky dokáže také způsobit fyzické změny v mozku, které spouštějí noční můry a mohou narušovat spánek.

Léčba

V neposlední řadě vás jistě zajímá možnost léčby. Bohužel v současné době se demence léčit nedá. Lze pouze zpomalovat postup a případně se vypořádávat s nepříjemnými projevy. Může se řešit podáváním určitých typů léků, pomůže i cvičení paměti, čtení knih apod. V pozdějších stádiích však někdy bývá nevyhnutelné umístit takového člověka do vhodného zařízení, kde o něj bude profesionálně postaráno po všech stranách.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]