Barva moči je zrcadlem lidského zdraví. Neobvyklým vzhledem může odhalit i nádor a infekce

Fotografie: Lehmann R. / Creative Commons / Attribution 4.0

Barva moči může prozradit mnohé o vašem zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte nějaké zvláštní změny, je dobré být na pozoru a raději se poradit s lékařem.

Barva moči je jasný ukazatel toho, zda je vaše tělo v pořádku – proto se také mění v závislosti na úrovni hydratace, užívání některých léků nebo také přítomnosti nebezpečných onemocnění, jako je například rakovina. Je proto vhodné být za každou cenu na pozoru a v případě rozpoznání jakýchkoliv změn se raději co nejdříve poradit se svým praktickým lékařem, říká doktorka Jenneh Rishe.

Čirá moč

Čirá moč naznačuje, že pijete více vody, než byste skutečně měli. Ačkoliv je dostatečná hydratace nezbytná pro dobré zdraví, pokud jí je příliš, může vaše tělo připravit o elektrolyty. Nejedná se však o důvod k panice – snažte se pouze omezit množství vody, které denně vypijete. Pokud problém přetrvává, raději se poraďte s doktorem, zda se nejedná o problémy s játry. Klasická, zdravá moč má nažloutlou barvu.

Červená nebo růžová moč

Moč může vypadat červeně nebo růžově, pokud jste snědli určité ovoce, zejména červenou řepu nebo borůvky. Často však může tato barva odkazovat také na zdravotní potíže, jako je například zvětšená prostata, ledvinové kameny, nebo dokonce nádor v močovém měchýři či ledvinách. Často pak k příznaku dochází také v důsledku užívání některých léků.

Oranžová moč

Pokud je vaše moč oranžová, může to být příznakem dehydratace. V takovém případě je důležité pít dostatek vody a jíst více zeleniny. Pokud však ani to nepomáhá a barva se nelepší, raději navštivte svého lékaře, neboť by mohlo jít o příznak problémů se žlučovody nebo játry – stejně tak by mohla být na vině žloutenka.

pití voda
Fotografie: Freepik

Maz má v uchu své právoplatné místo. Svým zbarvením však může varovat před infekcí i poraněním

Modrá nebo zelená moč

Tyto barvy moči jsou poměrně vzácné a nejčastěji je způsobí potravinářská barviva z cukrovinek. Další příčinou však může být také bakteriální infekce Pseudomonas aeruginosa nebo stav zvaný familiární benigní hyperkalcemie – při tomto onemocnění se může v moči objevit nízká až střední hladina vápníku a změnit tak barvu.

Tmavě hnědá a zakalená moč

Moč, která je tmavě hnědá, značí ve většině případů dehydrataci. Může se však také jednat o příznak onemocnění jater nebo vyčerpání těla v důsledku intenzivní fyzické aktivity, jako je zejména běh. Pozor byste si měli dát také před zakalenou močí, která často poukazuje na infekci močových cest.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]