Příznaky nemocných nadledvin, se kterými je již nutno navštívit lékaře. Patří sem i pokles krevního tlaku

Fotografie: Depositphotos

Nadledviny jsou velmi důležitým orgánem, který v těle zastává mnoho funkcí. Pokud na sobě pocítíte tyto příznaky, mohlo by se jednat o jejich onemocnění.

Nadledviny jsou malé žlázovité orgány, které se nachází na vrcholcích obou ledvin. Nedávno jsme se v redakci bavili o tom, jak důležité však pro lidské tělo jsou – právě díky nim je váš organismus schopný správně regulovat krevní tlak, metabolismus a také udržovat rovnováhu elektrolytů. Jejich onemocnění proto může mít podle lékařky Angelicy Balingit závažný dopad na zdraví a může dostat člověka do velkých problémů.

Nebezpečná onemocnění nadledvin

Ačkoliv jsou nemoci nadledvin poměrně vzácné, mohou mít vážné následky. Jak uvádí web Healthline, pozor byste si měli dát zejména na jejich nedostatečnou funkci, tedy Addisonovou chorobou, která se typicky projevuje únavou a slabostí, sníženou chutí k jídlu, zvracením, průjmem a také poklesem krevního tlaku – v některých případech poté může způsobovat i ztmavnutí kůže, nebo dokonce vřed v ústech.

Dalším problémem spojovaným s nadledvinami je poté Cushingův syndrom, kdy orgán začíná příliš produkovat kortizol, což je stresový hormon, o němž jsme se již také na webu ZdravéStravování zmiňovali. V případě tohoto problému se pacienti nejčastěji potýkají s náhlou ztrátou hmotnosti, problémy se spánkem, slabostí svalů, nadměrným cukrem v krvi a taktéž poklesem krevního tlaku a ztmavnutím kůže.

Prevence onemocnění

Pokud se chcete před onemocněním nadledvin ochránit, je důležité dbát na správnou prevenci. S tou vám pomohou určité změny životního stylu, které se týkají zejména:

  • Zdravé stravy: Snažte se konzumovat vyváženou stravu s dostatkem ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a nízkotučných bílkovin.
  • Fyzické aktivity: Pravidelný pohyb podporuje celkové zdraví těla a také funkci nadledvin.
  • Omezení stresu: Naučte se zvládat stres pomocí relaxačních technik, jako jsou jóga, meditace nebo cvičení.
  • Omezení konzumu kofeinu a alkoholu: Nadměrný příjem kofeinu může zvyšovat hladiny kortizolu, což může být škodlivé pro nadledviny. Stejně tak tomu je u alkoholu.

Zdraví ledvin vyžaduje pozornost. Mezi účinné kroky patří dodržování pitného režimu nebo monitorování hladiny cukru

káva se smetanou
Fotografie: Pexels

Pokud na sobě zaznamenáte jakékoliv výše uvedené příznaky a nic vám nepomáhá s jejich odstraněním, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem. Ten vám stanoví diagnózu problémů a následně doporučí vhodnou léčbu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]