Kořeny obezity se rozpínají už od útlého věku. Potravinářský průmysl věci ještě zhoršuje

Fotografie: Gideon / Creative Commons / Attribution 2.0

Obezita a nárůst hmotnosti jsou nebezpečné problémy, které mohou ohrozit vaše zdraví. Abyste snížili své riziko, je důležité změnit některé životní návyky.

Obezita a konstantní přibývání hmotnosti je jedním z největších zdravotních problémů na světě – oba tyto stavy jsou totiž spojovány s nebezpečnými faktory, jako je vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cukru v krvi a špatný profil krevních lipidů. Lidé, kteří se mohou s těmito potížemi ztotožnit, jsou také často vystaveni vyššímu riziku vzniku srdečních onemocnění, poškození kloubů a například také cukrovky 2. typu. Pokud se chcete ochránit před nebezpečím, je dobré vyhýbat se typickým příčinám, které vedou k jejich rozvoji, říká doktor Kris Gunnars.

Genetické predispozice

Obezita může být podmíněna geneticky, tudíž pokud jsou vaši rodiče nebo někdo jiný z vaší rodiny obézní, pravděpodobně budete mít problémy s váhou v budoucnu i vy. To však nemusí znamenat, že je vám tento nebezpečný faktor předurčen – záleží především také na tom, co jíte a jak často sportujete. Ve skutečnosti je obezita v západních zemích nejčastěji spojována s konzumací nezdravých a kalorických pokrmů, které ovlivňují u lidí s obezitou jejich náchylnost k přibývání hmotnosti.

Zpracované potraviny

Zpracované potraviny často nejsou ničím jiným než rafinovanými přísadami smíchanými s nezdravými aditivy. Jedná se tedy o výrobky, které jsou navrženy tak, aby byly co nejlevnější, dlouho vydržely na pultech a chutnali, co nejlépe to jen jde – většina z nich je navíc navržena tak, aby nutila lidi konzumovat je stále častěji. Kromě toho se téměř žádná z nich nepodobá plnohodnotným potravinám. Jsou to pouze technologicky upravené výrobky, které jsou pro tělo nepřirozené a zvyšují riziko obezity.

Závislost na potravinách

Nezdravé potraviny, včetně těch vysoce zpracovaných, dokážou díky obsahu cukru a dalších škodlivých látek stimulovat centrum odměny v mozku, což může snadno vést k závislosti na jejich konzumaci – a to téměř totožně, jako je tomu u alkoholu a nikotinu. Většina lidí, kteří je pravidelně jí, tak ztrácí kontrolu nad svým chováním a nevědomky jich musí jíst neustále více, aby získali pocit satisfakce. Jedná se však o velmi nebezpečný problém, který je obtížné překonat, a proto byste se před ním měli mít vždy na pozoru.

cukr hubnutí
Fotografie: Freepik

Inzulínová rezistence

Inzulín je velmi důležitý hormon, který slouží mimo jiné k regulaci a ukládání energie a správě tukových buněk. Poslední dobou však vychází čím dál více najevo, že západní strava může vést k inzulínové rezistenci, což způsobuje, že se energie mylně ukládá do tukových buněk namísto toho, aby ji tělo kompletně využilo. Jedním z nejlepších způsobů, jak se ochránit před tímto nebezpečným problémem, je omezit příjem jednoduchých nebo rafinovaných sacharidů a zároveň zvýšit příjem vlákniny.

Užívání některých léků

Mnohé farmaceutické a komerční léky mohou způsobovat přibývání na váze jako vedlejší účinek – jedná se zejména o antidepresiva, která jsou často spojována s mírným nárůstem hmotnosti v průběhu času. Dále pak k problému přispívají také léky na cukrovku a antipsychotika. Důvodem je především skutečnost, že jejich užívání způsobuje změny v těle a mozku, snižuje rychlost metabolismu a zvyšuje chuť k jídlu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]