Optimální doba spánku podle věkových kategorií. Jde o klíč ke správnému fungování organismu

Fotografie: Depositphotos

Spánek je základním pilířem zdraví a pohody a jeho nedostatek může mít negativní dopad na náš zdravotní stav. Zdůrazňuje se, že optimální délka spánku závisí na věku. 

Pro každého jednotlivce je spánek nezbytný pro udržení zdraví, ať už jste v jakékoli fázi života. Nicméně ve chvílích, kdy se život stává hektickým, je spánek často jednou z prvních oblastí, které jsou opomíjeny nebo obětovány. Je to však velká chyba, protože dostatek kvalitního spánku má stejný význam pro naše celkové zdraví jako vyvážená strava nebo pravidelný pohyb, říká doktor Raj Dasgupta.

Kvalitní spánek je základem pro udržení dobrého zdraví

To, co se může zdát pouze jako doba klidu, kdy tělo a mysl odpočívají, je ve skutečnosti obdobím aktivity. Během spánku se vaše tělo regeneruje, obnovuje svaly po náročném dni a zbavuje mozek látek, jež se během bdělosti hromadí. Spánek je rovněž klíčový pro udržení paměti a emocionální stability.

Nedostatek spánku může výrazně zvýšit emoční reakce na stres a negativní pocity. Kromě toho nedostatek spánku může narušit regulaci důležitých tělesných funkcí, jako je chuť k jídlu, imunitní reakce, metabolismus a hmotnost. Spánek hraje také klíčovou roli v udržování cirkadiánního rytmu, který ovlivňuje spánek a bdění, metabolismus a reakci na stres, jak uvedli odborníci v článku z roku 2013.

Nedostatečný nebo nesprávně načasovaný spánek může narušit tyto vnitřní hodiny a způsobit poruchy v regulaci různých tělesných procesů. Je proto důležité nejen dostatečně spát každou noc, ale také zajistit, aby spánek byl kvalitní.

nespavost
Fotografie: Freepik

Nedostatek spánku a jeho dopady

Nedostatek spánku může mít řadu negativních dopadů na zdraví a pohodu. Patří sem zvýšené riziko obezity, srdečních onemocnění, cukrovky, duševních poruch, a dokonce i zkrácení délky života. Je důležité věnovat pozornost svému spánkovému režimu a zajistit si dostatek kvalitního spánku každou noc. O devastujících účincích nedostatku spánku na náš organismus se dočtete na ZdravémStravování.

Spánek s domácími mazlíčky s sebou nese jasná rizika. Patří mezi ně i bakterie a nekvalitní spánek

Kolik spánku potřebujete?

Každý člověk má jedinečné potřeby a preference a individuální požadavky na spánek se mohou lišit. Nicméně množství spánku, které za noc potřebujete, je dáno především vaším věkem. Oficiální doporučení pro délku spánku jsou rozdělena podle věkových skupin:

  • Novorozenci (0–3 měsíce): 14 až 17 hodin denně
  • Kojenci (4–11 měsíců): 12 až 15 hodin denně
  • Batolata (1–2 roky): 11 až 14 hodin spánku denně
  • Předškoláci (3–5 let): 10 až 13 hodin denně
  • Školáci (6–13 let): 9 až 11 hodin denně
  • Teenageři (14–17 let): 8 až 10 hodin denně
  • Dospělí (18–64 let): 7 až 9 hodin denně
  • Senioři (65 let a starší): 7 až 8 hodin denně

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]