Pádné důvody, proč bychom měli v posteli odložit pyžamo a raději spát nazí

Fotografie: Freepik

Odborníci se shodli, že spaní bez oblečení pomáhá zlepšit kvalitu spánku, a to jak u žen, tak u mužů. Jak se dobře vyspat je pořád aktuálním tématem, na Google si tento problém hledá stále více lidí.

Pyžama mohou ničit kvalitu našeho spánku. Před spánkem můžeme provozovat některé činnost, které uvolní naše tělo i mozek a zlepšují kvalitu spánku. Věděli jste, že vliv má také to, jestli si na noc oblékáte pyžamo nebo spíte nazí?

Fotografie: Freepik

Byla provedena studie, která ukázala výhodu „nahého“ spánku

Před několika měsíci se prováděla studie, která zahrnovala téměř 2 700 dobrovolníků z celého světa, kteří během spánku byli zaznamenání pohybem Rapid Eye Movement (REM), který by se měl pohybovat od 20 do 25 %. Specialisté zjistili, že spánek bez oblečení zvyšuje tuto hodnotu, a to konkrétně až o 1,5 %.

Rozdíl byl přitom u pohlaví, u mužů se naměřila hodnota 27 %, u žen pouze 26 %. Na druhou stranu, pokud spíte v tričku a kraťasech, můžete si také kvalitu spánku zlepšit. Ženy, které preferují tento typ pyžama, získaly skóre 27 %, zatímco muži 25 % za noc. Mnoho lidí preferuje spaní ve spodním prádle. Třetina účastníků zaznamenala zlepšení spánku o 25,5 %.

Skutečnost, že někteří účastníci spali nazí, se ukázala jako dobrá varianta. Muži dosáhli skóre 27 %, zatímco ženy měly skóre nižší o celá tři procenta. Vyhýbejte se trikům s dlouhým rukávem a také dlouhým kalhotám. Podle odborníků se muži i ženy dostali pod doporučený průměr právě z důvodu nošení dlouhých kalhot během spaní.

Fotografie: Freepik

Kvalitní spánek zaručí naprosté vypnutí těla i mysli

Pokud máte potíže se spánkem, na nějakou chvíli to možná vyřeší prášky na spaní. Ty se ale nedají užívat dlouhodobě – můžete si na nich vytvořit závislosti. Proto se věnujte činnostem, které vás před spaním uklidní.

Rozhodně nekoukejte na televizní seriály plné násilí nebo podobné filmy. Mozek by měl před spaním úplně vypnout, proto neřešte, jaké máte úkoly na další den, nemyslete na to, že opět nebudete nic stíhat a den bude stát za houby. Myslete naopak na hezké věci, vzpomeňte si, co jste přes den dokázali, jak jste spokojeni s tím, co jste udělali pro druhé a s tímto pocitem se vám bude lépe usínat.

Dobré je se úplně uvolnit, aby se vám usínalo lépe. Stačí jen krátké cvičení těsně před spaním. Můžete zkusit meditace nebo jógu, které jsou vhodné spíše pro ženy, ale nebrání se jim ani muži, kteří mají problémy s usínáním a spánkem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]