Odborníci upřesnili, jaká je ideální délka spánku podle věku. Jejich zjištění mnohé překvapí

Fotografie: Freepik

Ohledně množství spánku, které potřebuje dospělý člověk, se mnohdy vedou značné debaty. Kromě běžné doporučovaných osmi hodin je totiž důležité sledovat i další parametry.

Obecně však rozhodně platí, že kvalitní spánek je potřeba pro správnou regeneraci a zdravé fungování orgánů. Omezování spánku tak většinou rozhodně není nic zdravého. Jaké množství je však skutečně optimální? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Spánek jako klíčový proces pro zdravý organismus

Během spánku probíhají skutečně zajímavé procesy pro regeneraci, obnovu a opravu mnohých buněk. Veškeré procesy jsou značně komplikované a skutečně velmi složité, takže jejich fungování ještě není plně objasněné.

Jasné je však to, že při dostatečném a kvalitním spánku správně funguje mozek, paměť, dochází k regeneraci svalové hmoty a velmi důležité je také fungování imunitního systému, které je při nedostatečném množství spánku poměrně ohrožené a oslabené.

Když málo spíte, projeví se to také na metabolismu. Tělo si bude chtít energii získat z potravy a cukrů, takže budete mít větší hlad a tendenci k dietním chybám.

Nepodceňujte nedostatek spánku

Je smutnou statistikou, že zhruba celá třetina dospělých a až dvě třetiny studentů, mají nedostatek kvalitního spánku. Při dlouhodobém fungování, kdy se snažíte plnit povinnosti právě na úkor spaní, však dochází k hromadění stresu. Projev únavy je tak jen drobným efektem, kdy mnohem horší mohou být jiné nepříjemné dopady na zdraví.

Fotografie: Freepik

Málo spánku negativně ovlivní kognitivní výkon, snižuje produktivitu v práci a oslabuje schopnost efektivního využívání paměti. Zhoršení bývá patrné také při fyzických výkonech.

Ideální množství spánku se může lišit

Aby to nebylo tak jednoduché, nestačí říct, že každý člověk potřebuje a musí spát zhruba 8 hodin. Rozdíly totiž panují u věku i konkrétního založení člověka. Někomu prostě bude stačit 7 hodin kvalitního spánku pro nejlepší zdraví a výkony, i přesto, že druhý člověk musí například spát 8,5 hodiny.

Je to naprosto v pořádku a důležité je objevení vlastní rovnováhy a rytmu. Pro zjednodušení v jaké časové dotaci se zhruba můžete pohybovat, pomůže následujících pár dat.

  • Senioři 65 a více let – 7-8 hodin spánku
  • Dospělí – 7-9 hodin spánku
  • Dospívající 14 až 17 let – 8 – 10 hodin spánku
  • Mladší děti – 9-11 hodin spánku

Kromě celkové doby spánku samozřejmě velmi záleží i na kvalitě. Lehký a často přerušovaný spánek rozhodně není plnohodnotný a prospěšný. Aby procesy probíhali správně, musí se totiž střídat fáze lehkého a hlubokého spánku.

Potřebovat tak budete nejenom dostatek času na spaní, ale také tmavou místnost bez hlasitých zvuků, kvalitní matraci a lůžkoviny a optimální teplotu. Velmi pomáhá také usínání ve zhruba pravidelnou dobu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]