Zdravé potraviny, které mohou i škodit, pokud je konzumujete v nesprávnou dobu

Existuje mnoho druhů jídla, o kterém jsme přesvědčeni, že je velmi zdravé. Nicméně i zdravé jídlo může nadělat víc škody než užitku, pokud se konzumuje v nesprávnou dobu. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se některé jídlo doporučuje jíst ráno a jiné zase naopak večer? Nebo je vám úplně jedno, kdy co jíte? Přinášíme vám seznam zdravých potravin, které mohou škodit, pokud je nekonzumujete ve správnou dobu.

Mléko

Pokud si myslíte, že můžete pít mléko, kdykoliv máte žízeň a chcete, protože se v mléce nachází vysoký obsah živin, pak je to špatně. Mléko se dnes všeobecně pít nedoporučuje. Pokud se ho však vzdát nehodláte, doporučuje se pít jej večer, protože dokáže uklidnit, navodit lepší spánek a umožňuje lépe využít vitamíny a minerály obsažené v něm. Pití mléka během dne nemá moc velký smysl z pohledu využití živin. U nás jsme zvyklí pít mléko ráno, což je z pohledu výživových poradců špatně. Mléko je složité na trávení a snižuje fyzickou aktivitu člověka. Namísto živočišného mléka se doporučuje pít ráno mléko rostlinné.

Banán

Banán se doporučuje jíst v odpoledních hodinách. To je údajně nejlepší čas, kdy si naše tělo vezme z banánu všechny výhody. Večer se banán doporučuje jen výjimečně u lidí, kteří mají problémy se spánkem. Jinak se ládovat banánem na noc nedoporučuje ze dvou důvodů. Tím jedním je dietní a druhým zjištění, že konzumace banánu večer zahleňuje, zhoršuje kašel a podporuje nachlazení.

Jogurt

Jogurt je zdravý, o tom není pochyb. Doporučuje se však konzumovat během dne. Nemáte-li problémy s trávením, neublíží vám ani večer. Ovšem jedincům s oslabeným trávením jogurt navečer příliš nesvědčí. Jogurt navečer podobně jako banán může způsobit větší zahlenění a kašel. Navíc se doporučuje večer jíst lehké a teplé jídlo, což jogurt není.

Zelený čaj

Zelený čaj je velmi zdravý a vřele doporučován v prevenci rakoviny i kardiovaskulárních onemocnění. Co se zeleného čaje týče, nedoporučuje se pít na lačný žaludek. Tedy hned ráno na prázdný žaludek. Obsahuje totiž kofein, který může vést ke kyselosti a dehydrataci. Ráno se doporučuje pít čistou vodu, dát si snídani, pak teprve zelený čaj.

Jablko a pomerančový džus

Ideální čas dát si jablko je ráno. Jedná se o zdroj flavonoidů, antioxidantů a vlákniny, která přispívá ke snížení rizika rakoviny, srdečních chorob, diabetu a dalších. Konzumace jablka večer se nedoporučuje z důvodů zvýšení kyselosti žaludku a vysokého obsahu organických kyselin. Totéž platí o pomerančovém džusu. Ten je možné dát si i během dne, na noc se nedoporučuje.

Obrázky: pixabay.com