Jak jíst zdravě a ještě ušetřit

Je to vůbec možné? Jíst zdravě a ještě ušetřit? Spousta lidí totiž žije v domnění, že zdravé stravování je nesmírně nákladné a nemohou si to dovolit. Ovšem pokud víte, jak na to, je to hračka. Můžete to alespoň vyzkoušet na dva měsíce a srovnat si náklady na stravování předtím a potom.

Používat termín zdravé a nezdravé je momentálně v módě. Nicméně brambory budou pořád brambory apod. Jde jen o to vědět, jak je připravit a používat zdravý selský rozum.

Napište si nákupní seznam

V neděli si udělejte chvilinku a sepište si týdenní plán jídla. Podle toho si napište seznam potravin a ingrediencí, které budete potřebovat.

Připravenému štěstí přeje

Naplánujte si jídlo tak, aby se veškeré ingredience z vašeho seznamu využily. Pokud něco nevyužijete, můžete to zavařit nebo zamrazit. Rozhodně nic nevyhazujte. Pokud něco nevyužijete hned, využijete jindy.

Nenechte se zlákat

Na nákup nechoďte hladoví, protože to snadno láká k nákupu chuťovek, které vlastně vůbec nepotřebujete. Nenechte se zlákat touhou po zákuscích (doma si připravíte své) – levnější a zdravější. Stejně tak nekupujte věci ve slevě, pokud je nevyužijete. Jen pokud budete vědět, mají dlouhou trvanlivost a později přijdou vhod.

Zbytky jídel nevyhazujte

Když nesníte něco na oběd, nevyhazujte to. Nesnědené maso můžete nakrájet na kousíčky a přihodit do vaječné omelety. Vždy se najde způsob, jak nezkonzumované jídlo zužitkovat. Zbytky zeleniny rozmixovat do polévky či pomazánky apod.

Není značka-jako značka

Máte-li možnost koupit například ořechy o něco levněji, než nabízí jiná značka, nebojte se toho. Ne vždy to, co je levnější, je horší. Ptejte se, zajímejte, zjišťujte recenze. Každý bude svůj výrobek chválit a konkurenci hanit.

Jezte více zeleniny

Maso a ryby jsou hodně zdravé, ale také nejdražší složkou z nákupního seznamu. Navíc ryby stačí jíst jednou až dvakrát týdně, maso stačí jednou. Nemusíte být vegetarián, ale pravdou je, že najdete spoustu úžasných vegetariánských receptů, které jsou chutné, zdravé a za poloviční náklady.

Luštěniny

Víme, že nejste králík a nechceme, ať jíte stále jen zeleninu. Zařaďte do jídelníčku i fazole, čočku, hrách. Jsou plné vlákniny, minerálů, vitamínů a mají nízký obsah tuku a kalorií.

Smíchejte maso

Maso ušetříte i tím, že k němu přidáte hřiby, zeleninu a smícháte s rýží, kuskusem, quinoou. Spotřebujete ho méně a chybět v jídelníčku nebude. Zkusit můžete i chilli con carne, kde se dává mleté maso, fazole a rajčátka.

Zůstalo vám pečivo?

Určitě ho nevyhazujte. Dřív než začne plesnivět, ho dejte buď zamrazit anebo uschnout. Vždy najde své další využití.

Znáte opravdu svou kuchyni?

Zjistěte, co vše se nachází ve vaší spíži, lednice, mrazničce. Možná, že zjistíte, že máte dostatek přísad na uvaření jídla i bez nutností okamžitého nákupu.

Prostudujte recepty

Na internetu se to jen hemží kreativními nápady na různé recepty. Existuje spousta webových stránek, kde najdete recepty na levné a zdravé stravování a jak využít vše, co domácnost nabídne.

Nekupujte hotovky

Snažte se vařit vše doma a nekupovat hotovky. Třeba i knedlík. Právě nyní můžete využít zamrazený toustový chléb. Karlovarský knedlík je rychlý, levný a chutný. Navíc víte, co dané jídlo opravdu obsahuje. Vařené, pečené, grilované jídlo doma je zdravější a levnější.

Zaměřte se na množství

Pokud už nyní jíte přiměřeně, pak se vás tato část netýká. Pokud však o sobě víte, že jste jedlíci, pak je lepší začíst jíst zdravěji a méně. Vyjde to levněji, shodíte nějaké to kilo a ještě dáte zelenou zdravým potravinám.

Z talíře smažených hranolek či hamburgeru si toho vaše tělo moc nevezme. Jen nezdravé tuky. To už je levnější a zdravější talíř čočky s vajíčkem a krajícem celozrnného chleba.

Náhrada za sladkosti

Čtvereček hořké čokolády (nepotřebujete sníst celou mléčnou čokoládu), ořechy, semínka, med, ovoce, doma vyrobené dezerty, zmrzlina z jogurtu apod. Ačkoliv se to nezdá, právě zde se dá ušetřit nemalá finanční částka.

Domácí vs. kupované potraviny – přibližné srovnání

  • Bílý jogurt s medem 8 Kč – ochucený jogurt 12 Kč (u doma vyrobeného jogurtu je cena ještě nižší)
  • Domácí pečené brambory 10 Kč/kg – mražené hranolky 70 Kč/kg
  • Pečivo s medem, marmeládou (ideálně domácí) 65 – 120 Kč/kg – sladké pečivo z obchodu 150-220 Kč/kg
  • Doma připravené müsli 80 Kč – müsli z obchodu 100-200 Kč

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte